A pandémia időszakának nyertesei voltak a gyermekgyógyászok
Egy év után ismét találkozik a gyermekgyógyász szakma a Magyar Gyermekorvosok Társaságának (MGYT) 2022. évi Nagygyűlésén Kecskeméten szeptember 15. és 17. között. A határon innen és túlról érkező szakemberek ezúttal is értékelik a gyermekegészségügy helyzetét és megosztják egymással tapasztalataikat. Gárdos László, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke nyitóbeszédében elmondta: a pandémia időszakának világszerte nyertesei voltak a gyermekgyógyászok, mert nőtt a megbecsültségük.
A koronavírus-járvány harmadik évében már nem a fertőzésveszélyről vagy a kórképről kell beszélnünk, hanem a Covid okozta szocializációs problémák hatásáról, amelyek begyűrűztek a gyermekellátásba is, a gyermekeknél jelentkező pszichés zavarok formájában – ismertette köszöntőjében Gárdos László, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke, utalva arra, hogy mára egyre jelentősebb szerephez jutottak a poszt-Covid ambulanciák a növekvő számú mentális betegségekkel küzdők miatt. Hangsúlyozta: a gyermekgyógyászok munkája az elmúlt három évben felértékelődött és mindinkább a figyelem középpontjába került, a világon mindenhol nőtt a megbecsültségük. Emlékeztetett: a gyermekorvosok továbbra is teljes mellszélességgel kiállnak a kötelező és a Covid elleni védőoltások beadása mellett az alapellátástól a klinikumig.
A szervezet vezetője felhívta a figyelmet a konferencia izgalmas tudományos programjára, ennek jelentős része a határterületeken dolgozók, pl. gyermekszemészek, gyermekbőrgyógyászok, gyermekpszichológusok esetismertetése, az elhangzottak ugyanis a mindennapi gyakorlatban nagyon hasznosak lehetnek. Megerősítette: a teljes egészében személyes jelenlét mellett tartott konferencia továbbra is nélkülözhetetlen helyszíne az orvosszakmai kérdések megvitatásának, a pezsgő hangulatú eszmecseréknek, valamint a kötetlen beszélgetéseknek.
A Magyar Gyermekorvosok Társaságának idei, kecskeméti nagygyűlésének tematikájaminden eddiginél sokszínűbb, számos témában több mint 200 előadót hallgathat meg a közönség, a konferenciának több mint 400 vendége lesz.A résztvevők összegzik a gyermekellátás aktualitásait, szót ejtve arról, mennyire szelidült meg a Covid-19 a járvány 3. évében, hogy állunk az immunizációval, és miben segíthet a long-Covid-ellátás. A nemzetközi tudományos életben is elismert, jeles professzoraink beszélnek a legújabb terápiás és diagnosztikai eljárásokról, a legígéretesebb gyermekgyógyászati alapkutatásokról, és a telemedicina sikereiről. A jelenlévők hallhatnak a gyermekgyógyászok és a szakma határterületén dolgozók közös munkájának eredményességéről, továbbá az egyes ellátási szintek egymásrautaltságáról, lehetőségeik kiaknázásáról. Az utóbbi évek hagyományaihoz híven szakmapolitikai kérdésekről is elmondják véleményüket a meghívott előadók, egyúttal az eseményen átadják majd a társaság nívós díjait.