A nők felére jellemző a túlsúly és a krónikus betegségek
Egy friss, kvalitatív kutatásból kiderült, hogy a nők 47 százaléka krónikus beteg és 33 százaléka aktív dohányos, írja az Economx.
Minderról Szerencsés Dóra, az Inspira Research egészségügyi stratégiai igazgató partnere beszélt a nyolcadik Health 2.0 konferencián. Kiemelte, hogy a dohányzásban, az alkoholfogyasztásban és az elhízásban is felülmúljuk az európai átlagot. Az látszik a felmérésből, hogy a fiatalok egészségi állapota sem jó, javítani kell a női lakosság egészségértésén.
Magyarországon minden populációban drámaian nő az elhízottak aránya, a magyar adatok különösen aggasztóak. Egészségügyi szakemberek prognózisa szerint 2035-re a magyarok 36 százaléka lesz túlsúlyos, a gyerekek között évente 4,5 százalékkal emelkedik a túlsúlyosok száma.
Szerencsés Dóra beszélt a nők esetében a szűrővizsgálatokról, az Inspira kutatási adatai szerint a méhnyakrákszűréseknél csökkent a három éven belül szűrt hölgyek aránya, a mammográfiás vizsgálatok esetében a 40 év felettiek, kiváltképp az 50 év feletti nők között nőtt a diagnosztikai vizsgálaton résztvevők száma.
És kiemelte, jó hír, hogy a HPV-elleni védőoltásban részesült nők aránya viszont nőtt, ugyanakkor a HPV-szűrések aránya csökkent.
A női egészséget támogató egészségügyi életmód applikációk ismertsége picit nőtt 2022-höz képest 3,1 százalékról 3,9 százalékra. Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) ismertsége is jelentős, folyamatosan emelkedik. A 30-39 éves hölgyek 51 százaléka ismeri az EESZT-t, de már az 50-65 éves nők fele is jól ismeri a digitális egészségügyi rendszert.
(...)
Az Óbudai Egyetemen létezik egy kiberorvosi kompetenciaközpont (KIKOK), ami többek között szoftverfejlesztéssel, és kutatás-fejlesztéssel is foglalkozik, mondta Eigner György, az ÓE Neumann János Informatikai Karának dékánja. A program céljai között szerepel a beteg, betegminta, mérési eredmény, képi, tanulási adatbázis fejlesztések; betegadatok titkosítása és továbbítása; orvosi szövettani és sejtkutatási mérőeszközök és kezelőprogramjainak a fejlesztése is.
Valamint a mesterséges intelligencia alapú és szöveti, sejti és genetikai információk, eredmények kezelése és kiértékelése. De emellett orvosi informatikai eszközöket is fejlesztenek a lakosság számra, például vércukormérőket. Ám egy női fertilitási kutatócsoport is elindult az egyetemen, egy applikációt fejlesztenek éppen, ami alapján, ha az érintett hölgy válaszol a kérdésekre, akkor rizikóbesorolást kaphat.
(...)
Magyarországon nincs szexuális felvilágosítás, ez nem része az alaptantervnek. Az online edukáció hatalmas lehetőséget nyújt arra, hogy a női egészséggel foglalkozzanak, mondta Czébely-Lénárt András szülész-nőgyógyász, klinikai orvos, a Nődokik formáció tagja.
Az Instagramon és a TikTokon 130 ezer követőjük van, a TikTokon 14 millió megtekintést értek már el 2024 februárja óta. Úgy véli, jobb egy oldalt organikusan felépíteni, mint egy fizetős tartalom segítségével. Az algoritmus tartja életben a videókat, tette hozzá. A platform segítségével lehetőség van arra, hogy tömegeket érjenek el, a fiatalokat és az idősebbeket is meg tudják szólítani.
Kiemelte: nehéz orvosi tartalmakkal elnyerni a közösségi médiában a felhasználók figyelmét. Azt látják, hogy körülbelül egy perc hosszúságú az a videó, amit még nem pörgetnek át a felhasználók.