A metforminkezelés növeli a B12-vitaminhiány rizikóját
Ismeretes, hogy a metformin a 2. típusú diabéteszben a leggyakrabban felírt gyógyszer, s előidézhet B12-vitamin malabszorpciót, és ennek következményeként növelheti a B12-vitaminhiány rizikóját.
Holland kutatók vizsgálták a B12-vitaminhiány kockázatát, a B12-vitamin és a homocisztein koncentrációját a vérben metforminkezelésben részesülő diabéteszes betegekben. A vizsgálatba összesen 380 beteg került be, metformin- (850 mg) vagy placebókezelésben részesültek naponta 3 alkalommal, 4,3 évig.
A metformin szignifikánsan (19%-kal) csökkentette a B12-vitamin koncentrációt. Az abszolút B12-vitaminhiány rizikója és az alacsony B12-vitaminszint szignifikánsan gyakoribb volt a metformin csoportban, mint a placebót kapókban (7%-kal, illetve 11%-kal). A vér homocisztein koncentrációja hasonlóan és szignifikánsan emelkedett. Feltűnő volt, hogy a metformin B12-vitaminszintet csökkentő hatása és a terápia időtartama között egyenes összefüggés volt.
Végeredményben a vizsgálat végzői javasolják a B12-vitaminszint monitorozását mindazokban, akik metforminkezelésben részesülnek. További vizsgálatok szükségesek annak megállapításához, hogy a B12-vitamin prevenció megakadályozza-e e hatások létrejöttét.
A B12-vitaminrólMásik neve Kobalamin, a gyomor és a vékonybél nyálkahártyája által kiválasztott glikoproteinhez (intrinsic faktor) kapcsolódva szívódik fel. Az esetek többségében vitaminhiány akkor lép fel, ha nem képződik a kobalaminokat szállító intrinsic-faktor, így a táplálékban jelen lévő vitamin nem tud bejutni a szervezetbe. A kobalaminok koenzim formájában kapcsolódnak be a fehérjék, a szénhidrátok és más nitrogéntartalmú anyagok anyagcseréjébe. B12-vitaminforrásokNövények nem tartalmaznak, a szükségletet csak állati eredetű élelmiszerekkel lehet fedezni (hús, hal, belsőségek, kefir, joghurt, sajt, tojás). Rendkívül nehezen szívódik fel, a felszívódása csak intrinsic faktor jelenlétében megy végbe, és a bélben képződő mennyiség tizede szívódik csak fel, a többi kiürül a szervezetből. Az ember évi szükséglete kb. 1 mg-ra tehető. A B12-vitamin szerepeRészt vesz a nukleinsavak felépítésében, befolyásolja a szervezet fehérjeszintézisét, elősegíti az aminosavak fehérjékbe való beépülését és fokozza ezek hasznosítását, de az egész szervezetet érintő hatása van. Az egész szervezetre kiterjedő erősítő, roboráló hatása van. (Wikipedia és Medicalonline) |
(A kutatás forrása: de Jager et al. Long term treatment with metformin in patients with type 2 diabetes and risk of vitamin B12 vitamin deficiency. Randomised placebo controlled trial. BMJ 2010 May 20; 340: c2181.)