A gyógyszer már megvan a járvány megfékezéséhez
Az AIDS a diabéteszhez hasonló krónikus betegséggé vált – idézi egy egészségügyi továbbképzés üzenetét az MTI.
- Keveset tesz az ország azért, hogy óvja szerencséjét
- Öngyilkos lett a férfi, aki ellenállt az AIDS-nek
- Szerzett immunhiányos tapasztalatok
- A hatóság sem fogadta el a stomatológiai intézet védekezését
- Szenzáció: először érték el a sikert gyógyszerrel
- Engedett dolgozói nyomásának, ezért kártérítésre ítélték a céget
- Új törvény a HIV-fertőzöttek közötti szervátültetésről
- Az indoklás a döntésnél is megdöbbentőbb
- Fertőz-e egy bírósági ítélet?
- Egy módosított vírussal készülnek a HIV-fertőzés ellen
A 2000-es években elért terápiás áttöréseknek köszönhetően ma már egy HIV fertőzött élete 30-40 évvel is meghosszabbítható, továbbá, aki hatékony gyógyszerkombinációt szed, annak a vérében és más testváladékaiban sem kimutatható a vírus, így az ilyen beteg gyakorlatilag nem fertőz - derült ki egy orvosoknak és egészségügyi szakdolgozóknak tartott továbbképzésen, írja a távirati iroda.
A Magyar Orvostársaságok és Egyesületek Szövetsége (MOTESZ) támogatásával a napokban lezajlott képzésen szó volt arról, hogy az elmúlt években nagyon sokat fejlődött és változott a HIV-fertőzés és az AIDS-betegség terápiája, amelynek köszönhetően e betegség a diabéteszhez hasonló krónikus betegséggé vált. Megfelelő terápia esetén a kezelt beteg nem fertőző, így a kezelt beteg nem jelent potenciális veszélyforrást például a partnere részére, és a betegség terjedése is hatékonyan akadályozható. Fontos üzenet az is, hogy az egészségügyi dolgozók is leszámolhatnak az AIDS-betegek ellátáshoz kapcsolódó félelmeikkel - olvasható az MTI-nek megküldött közleményben.
A rendezvényen bemutatott adatokból az is kiderül, hogy 2012-ben Magyarországon kezelésbe vont betegek jó egyharmada úgynevezett "késői diagnózissal" került ellátásba, vagyis sok esetben nem ismerik fel időben a fertőzést, sőt néha egyáltalán nem gondolnak az orvosok arra, hogy a vizsgált problémák mögött HIV-fertőzés is állhat.
A terápiás eredményesség azonban nagyban függ az érintett beteg együttműködésétől is; az AIDS kezelésében a csak 70 százalékos terápiahűség negyedére csökkenti az eredményességet. Ráadásul a rendszertelenül alkalmazott terápia a HIV-gyógyszerrel szembeni rezisztenciához vezet.