hirdetés
2024. december. 22., vasárnap - Zéno.
hirdetés

 

A dohányzás butítja a férfiakat

Ha egy férfi rendszeresen dohányzik, nagyobb az esélye annak, hogy kognitív funkciói gyorsan romlanak, mint a nemdohányzóknak – ezt állapították meg az Archives of General Psychiatry-ban megjelent közleményükben az angol University College London (UCL) kutatói. 

A szerzők hozzátették: egyre szaporodnak az azzal kapcsolatos bizonyítékok, hogy az idősebbekben kapcsolat van a dohányzás és a demencia között; a dohányzás világszerte növeli a demenciában szenvedők számát.

Séverina Sabia PhD és kutatócsoportja azt akarták megtudni, milyen hatást gyakorol a dohányzás az idősödő emberekre. Adataikat a Whitehall II kohorszvizsgálatból nyerték, amelyben a Brit Polgári Szolgálat önkéntesei vettek részt.

Összesen 2137 nő és 5099 férfi adatait elemezték, akiknek átlagos életkora az első kognitív felmérés időpontjában 56 év volt. Egy 25 éves periódus alatt hat alkalommal mérték fel a személyek dohányzási szokásait, és 10 év alatt háromszor (1997 és 1999, 2002 és 2004, valamint 2007 és 2009 között) végeztek kognitív felmérést. A fő eredmények a következők voltak:

  • a férfi dohányosokban nagyobb volt a kockázata a gyors kognitív hanyatlásnak, mint a nemdohányzókban (a különbség mintegy 10 százalékos volt, s ha a korán meghaltakat is figyelembe vették, ennek 1,2–1,5-szöröse);
  • azokban a férfiakban volt a legkifejezettebb a kognitív hanyatlás, akik az első kognitív felmérés után is folytatták a dohányzást;
  • még azokban a dohányosokban is az átlagosnál nagyobb volt a kognitív hanyatlás mértéke, főleg a végrehajtó funkcióké, akik az első kognitív felmérést megelőző 10 éven belül felhagytak a dohányzással (a végrehajtó funkciók körébe tartoznak az olyan kognitív folyamatok, mint a munkamemória, a figyelem, a problémamegoldás, a verbális érvelés, a mentális rugalmasság stb.);
  • azokban az egykori dohányosokban, akik már nagyon hosszú ideje – több mint 10 éve – nem dohányoztak, nem volt nagyobb a kognitív hanyatlás kockázata, mint azokban, akik soha nem dohányoztak.

A szerzők szerint: „Úgy látszik, hogy – különösen idős korban – alábecsülik a dohányzás és kogníció közötti összefüggést, feltehetően azért, mert a dohányosok körében korábban következik be a halál, és így kiesnek a vizsgálatból.”

A nők esetében nem mutattak ki hasonló kapcsolatot a dohányzás és a kognitív funkciók között – a szerzők erre nem tudnak magyarázatot adni. Felvetették, hogy talán a férfiak erősebb dohányosok, mint a nők, s ez lehet az oka a kapcsolat hiányának a nőkben.

Dr. Weisz Júlia
a szerző cikkei

(forrás: MedicalOnline, Medical News Today)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink