Kereszt-védelmet biztosíthat a dél-afrikai variáns elleni antitest
Dél-afrikai kutatók azt állítják, hogy az országukban jelenleg domináns koronavírus variáns hatására termelődő antitestek az egyéb vírus-variánsokkal szemben is képesek védelmet nyújtani, közli az OTSZ Online.
Dél-afrikai kutatók azt állítják, hogy az országukban jelenleg domináns koronavírus variáns hatására termelődő antitestek az egyéb vírus-variánsokkal szemben is képesek védelmet nyújtani.
A laboratóriumi vizsgálatok eredményei alapján remélhető, hogy a 2020-as év végén igazolt B.1.351 variánsra (2OH/501Y.V2- néven is ismert) kifejlesztett COVID-19 vakcinák a világ más tájain is keringő egyéb vírus-változatok ellen is hatásos lehet. Az eredményeket 2021. február 30-án közölték egy medRxiv website-on (https://bit.ly/3b994hU). Dél-Afrikában a 2021. januárjában tetőző második hullámot ez az eddigieknél erősebben fertőző vírus-variáns okozta, és ez változat Afrika több országában, de más kontinenseken is szóródott.
Dr. Alex Sigal HIV és tuberculosis kutató (Africa Health Research Institute, KwaZulu Natal, Dél-Afrika) a sajtóértekezleten elmondta, hogy az 501Y.V2 legutóbbi hulláma során fertőződött személyekből levett plazma a vírus első hullámában levett vírusokkal szemben is mutatott neutralizáló aktivitást (bár ez kétségtelenül kisebb mértékű volt, mint a most fertőző vírus ellenes aktivitás (hiszen a plazma e vírus ellen termelődő antitesteket tartalmazott). Az 501Y.V2 variáns ismeretében vakcinák tehát kereszt-védelmet nyújthatnak a többi vírus-változat ellen is.