"Új szintre emelhetné az egészségügyi ellátást"
Hipnózissal a betegek öngyógyító erejét is mozgósítani lehet – hangsúlyozza az otszonline.hu cikkében Laurence Sugarman.
A gyermekorvosként dolgozó orvos, aki egyben az amerikai Orvosi Hipnózistársaság korábbi elnöke, jelenleg a New York-i Center for Applied Psychophysiology and Self-regulation igazgatója, állításának működési mechanizmusát is elemzi – számol be róla az otszonline.hu.
Bár a módszert mindannyian használjuk nap mint nap, a legtöbbször nem igazán jól, mondja a New Scientistnek nyilatkozó Sugarman, aki szerint a hipnózis az egészségügyi ellátást is új szintre emelhetné. A legtöbb orvosnak panaszolt probléma ugyanis rendelkezik pszichofiziológiai komponenssel is (I can tell you how to heal yourself with hypnosis). Közismerten ilyen pl. az irritábilis bél szindróma, a migrén, a szorongáshoz társuló tünetek vagy az a jelenség, hogy egyes emberek képesek a leghatékonyabb gyógyszerek hatásának is ellenállni. Márpedig az orvosok segíthetnének a pácienseiknek abban, hogy képesek legyenek az önszabályozást a helyes cél érdekében alkalmazni, idézi a szakértőt az OTSZonline.
A klinikai hipnózis elsajátítása során az orvosok megtanulják, hogyan értelmezhetők a nonverbális jelzések, és hogyan erősíthető a páciens bizalma, hogyan fokozható az empátia és hogyan javítható a kommunikáció, így betegeiknek át tudják adni, hogyan lehet uralni a testet és az elmét. Mindez pedig igencsak javítja egészségügyi ellátást.
Laurence Sugarman és kollégája, A. E. Hope szerint a hipnózis nem más, mint a készségek és ismeretek olyan készlete, amivel képesek vagyunk befolyásolni az embereket, mert értelmezni tudjuk, mit jelent az arckifejezésük, a testtartásuk, a hanghordozásuk vagy a metafóra-használatuk. A hipnózis nem terápia, inkább egyfajta terápiás hozzáállás – olvasható a lapban.
A pszichoanalízis vagy a kognitív viselkedésterápiák során a legnagyobb terápiás hatása annak van, hogy valaki meghallgatja a pácienst, míg a hipnózis eszköztárának ez csak egy része. A hipnózis során a legfontosabb, hogy transzállapotban az ember igen intenzív tanulásra képes, aktiválódik az agy plaszticitása, a vegetatív idegrendszer működése paraszimpatikus irányba tolódik el, a figyelem fókuszálódik (transzállapotban vagyunk egy trauma során vagy akkor is, amikor szerelembe esünk – nincs olyan, hogy „hipnotikus” transz –, sőt transzállapot állhat elő akkor is, amikor valaki jógázik vagy imádkozik).
A hipnózis, mint embereket befolyásoló eszközrendszer része az is, hogy képesek vagyunk felismerni és elősegíteni a transzállapotot, amire tehát azért van szükség, mert transzállapotban képesek vagyunk bármit hatékonyabban tanulni – olvasható az otszonline.hu-n, ahol a teljes cikk rendelkezésre áll.