"Nehéz lesz lebontani ezt a piramist"
Bürokrácia csökkentés címén nemcsak az EMMI lett átláthatatlan, hanem az egészségügyet irányító államtitkárság is, írja a Népszavában Kökény Mihály.
A volt miniszter szerint a CEU-törvény és a civil szervezetek elleni otromba támadás, illetőleg a tiltakozó megmozdulások árnyékában kevés figyelmet kapott, hogy a hivatalos lapban 64 oldalon megjelent az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) szabályzatának kiegészítése. Ez a dokumentum az egészségpolitikai irányítás totális káoszát vetíti előre. A népmesei kisgömböc lenyelte a népegészségügy és az alkotmányos védelemtől is megfosztott egészségbiztosítás már korábban szétzilált szervezetét. Az ezer sebből vérző ellátás vezérléséből végképp eltűnhetnek a szakmai szempontok, az egészségügy politikai-hatalmi kiszolgáltatottsága tovább nő.
Érzékelhető volt, hogy az egészségügyért felelős államtitkárság (a mundér becsületének védelmében?) elkeseredettnek látszó küzdelmet folytatott a Lázár-féle elképzelésekkel szemben, alapvető intézményeinek megtartására. Nem járt sikerrel, mindössze az Országos Mentőszolgálat és az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet őrizte meg önállóságát. Építettek viszont egy piramist az "ember-minisztériumban", de ennek környezetét sivataggá változtatták. Nota bene: minden olyan szervezetnek nekiment a kormány, amelynek korábban törvényben biztosított függetlensége volt döntései alakításában.
Bürokrácia csökkentés címén nemcsak az EMMI lett átláthatatlan, hanem az egészségügyet irányító államtitkárság is. Már akkor is túlzás lenne a szervezet mérete és bonyolultsága, ha egyébként önálló egészségügyi minisztériumként működne. Egy államtitkár, négy helyettes államtitkár, egy kabinet, öt titkárság, tizenhét főosztály, ötvennégy osztály alkotja ezt a gigantikus építményt. Mindezek mellett nem feledkezhetünk meg a korábban létrehozott árnyék minisztériumról, az Állami Egészségügyi Ellátó Központról sem, amely a betegek kárára reménytelenül próbálja a kórházak eladósodását megakadályozni.
Az egészségügy irányításának ezt a piramisát nagyon nehéz lesz lebontani, és a háttérintézmények normális működésének visszaállítása – ne legyenek kétségeink – rengeteg pénzbe fog kerülni. Csak reménykedhetünk abban, hogy a most menesztett vagy meneszteni kívánt szakemberek készek lesznek visszatérni.