hirdetés
hirdetés

dr. Vásárhelyi Barna cikkei

#1
2016-12-20 16:00:00

A háziorvosok gyakran találkozhatnak a problémával: fertilis korú párnál csak nem akar beköszönteni a gyermekáldás, annak ellenére, hogy rendszeresen védekezés nélkül élnek házaséletet. Ha a sikertelen időszak meghaladja az egy évet (35 éves kor felett a hat hónapot), foglalkozni kell a meddőséggel. Megfelelő diagnózis és ennek alapján célzott kezelés hiányában a probléma spontán csak ritkán oldódik meg.

  #2
2004-05-01 00:00:00

Az a gyanús, ami nem gyanús

A cöliákiának típusos tünetein – a fogyáson, steatorreán és hasmenésen – kívül sokféle egyéb jele lehet, többnyire nehezen definiálható gyomor-bél rendszeri panaszok formájában, amelyek láttán a kelleténél ritkábban merül fel a betegség gyanúja.

A Mayo Klinika munkatársai nemrég azt vizsgálták, hogyan változnak a cöliákiás betegek tünetei a diagnózis felállítása után bevezetett gluténmentes diéta hatására (Am J Clin Nutr 2004;79:669–73). Nyolc év alatt 215 esetben – 160 nőnél és 55 férfinál – mutatták ki a betegséget, az érintettek 80 százaléka felnőtt (átlagosan 55 éves) volt. Mindegyikük azonos diétás tanácsadásban részesült a gluténmentes étrend bevezetése kapcsán. Az értékelésre hat hónappal a diéta megkezdése után került sor.

A legjellemzőbb típusos tünet – a fogyás – a diagnosztizáláskor az érintettek kétharmadánál fennállt. Hat hónapnyi gluténmentes táplálkozás után hízást és további fogyást egyaránt tapasztaltak: a férfiak 31, a nők 35 százalékának gyarapodott a testtömege, 41, illetve 36 százalékuké pedig csökkent. A gyarapodás mértéke 0,5-től 46 kilogrammig terjedt. A fogyást a kutatók inkább az étrendi megszorításnak, mint a betegség perzisztálásának tulajdonították.

hirdetés
hirdetés
hirdetés

A december végén megjelent jogszabály változások, így a fix díj elvonása, és az új indikátor rendszer bevezetése korántsem segíti a magyar közfinanszírozott alapellátás működését.