Agyagásvánnyal a gyomor-és bélrendszeri panaszok ellen
Öt évvel ezelőtt a berlini cég Friedland városkában megvásárolt egy régi agyagbányát, ahol még az NDK-s időkben bányásztak agyagot. A geológiai tartalék 120 millió tonna, a lelőhely ezzel Európa legjelentősebbike. A greifswaldi egyetem és a berlini Humboldt Egyetem földrajztudósai és orvosai elkezdték megvizsgálni, hogy az agyagásványokban van-e gyógyhatású anyag. Meghökkentő eredményre jutottak: az agyag 65 millió évvel ezelőtt keletkezett vulkáni hamu lerakódásával egy akkoriban mintegy 4000 méter mély tengerben. Eközben pedig, Rudolf Morgenstern, a gyógyszerészeti intézet másodprofesszorának szavaival élve "minden ásványi anyag legértékesebbike" jött létre - a montmorillonit.
Ennek az ásványi anyagnak az a kitűnő tulajdonsága, hogy vízzel érintkezve spontán megduzzad - így jut fontos szerephez a humán orvoslásban és a természetgyógyászatban. A szer megerősíti az immunrendszer védekezőképességét a gyomor- és bélrendszeri fertőzésekkel szemben. Megköti a méreganyagokat és a táplálék felesleges savtartalmát, például hasmenéses megbetegedések esetén. "A szer segíti a bélrendszer teljes szanálását, krónikus megbetegedések esetén is" - idézte Morgenstern professzort a német Die Welt napilap online kiadása.
A jövőben elsősorban a hosszabb mesterséges megterheléseket követő méregtelenítések során kívánják alkalmazni a szert. A kutatók a betegek gyors tehermentesítését remélik például kemoterápiás kezelés vagy a hosszabb gyógyszeres kezelés után. Toxikus megterhelések esetén is segítséget nyújtanak az agyagásványok, így például túlzott alkoholfogyasztást követően is.
Az agyagásványok (gyógyföld) alkalmazása nem újkeletű - maga Kleopátra is ásványi anyagokban gazdag agyaggal élénkítette és tisztította bőrét -, de a friedlandi agyaglelőhely anyagösszetétele egyedülálló. Rövidesen piacra kerül egy gél is, amelyet pattanások, mitesszerek, neurodermitisz és ekcéma ellen lehet majd bevetni.
Die Welt; MTI