hirdetés
2024. április. 25., csütörtök - Márk.
hirdetés

 

Felszívódó csavarokkal kísérleteznek

Forradalmasíthatja a sebészetet egy új eljárás, amelyben százszázalékos selyemből készült csavarokat használtak törések rögzítéséhez, amik néhány hét után felszívódnak a szervezetben.

A kutatásban résztvevő amerikai tudósok szerint a fémrögzítőket a természetes fonálból készült csavarokra és lapocskákra lehet lecserélni, amelyek egy idő után felszívódnak a testben. Az eljárást eddig csak rágcsálókon tesztelték – számolt be róla a BBC News.

A selymet korábban is használták orvosi varratokhoz, de az utóbbi időben a korszerű orvosi implantátumokban is alkalmazzák.

Az új kutatásban a massachusettsi Tufts Egyetem egészségügyi mérnökei készítettek csavarokat orvosi minőségű selyemből különlegesen tervezett öntőformák segítségével. A selyemcsavarokat patkányok hátsó lábába ültették be, ahol négy-nyolc hétig sikeresen funkcionáltak. A kísérlet végére a selyemcsavarok elkezdtek felszívódni.

A kutatók szerint a selyem ígéretes pótlása lehet az eddig használt, fémből készült lemezeknek és csavaroknak.

"Nagyon izgalmas a jövő. Egy egész sor ezen alapuló ortopédiai megoldásra gondolhatunk a gyógyításban, a csavarokon és lemezeken kívül bármi szóba jöhet, aminél nem akarjuk, hogy a fém a testben maradjon" - fogalmazott David Kaplan, a Nature Communications folyóiratban publikált kutatás vezetője. A tudós hangsúlyozta: az új anyag nem zavarja a röntgensugarat, nem szólalnak meg miatta a riasztók, és nem okoz érzékenységet a hidegre.

(forrás: MTI)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink