Berkes szerint az egészségügyi csoport becsülettel elvégezte munkáját
Peking után
"Lehetne itt említeni több esetet is, például a sérült Görbicz Anita meggyógyítását, de felesleges, a lényeg, hogy amit vállalt a csoport, azt teljesítette" – kezdte összegzését az MTI-nek a tapasztalatokról, a tanulságokról.
A Sportkórház – hivatalosan az Országos Sportegészségügyi Intézet - főigazgató főorvosa is úgy ítéli meg azonban, hogy fejleszteni kell, előbbre lépni, így a sportolók mentális felkészítésében, a pszichológia területén, s örömtelinek nevezte, hogy ebben az évben elindult a Testnevelési Egyetemen a sportpszichológus-képzés. Ott van viszont a már jó ideje napirenden lévő, s változatlanul megoldatlan kérdés: mi lesz a Sportkórházzal?
"Az Országos Sportegészségügyi Intézet nagyon nehéz időszakot él át. Most folyik a megbeszélés-sorozat a sorsáról, a jövőt illetően, ez az egyik dolog, a másik az, hogy másfél-két éve arról volt szó, hogy megszűnik, a sport segítségének köszönhetően azonban megmaradt. Azt is tudjuk, hogy mi a világszínvonal, fejben, tudásban. Elméletileg a magyar sportorvosok, a magyar sportegészségügy szakemberei mindazt tudják, amit a világon a többiek. Igyekszünk lépést tartani a fejlődéssel, de a mi lehetőségeink a sportegészségügyben korlátozottak. A feltételeink olyanok, amilyenek. De ezt meggyőződésem szerint mindenki, összes szakemberünk hihetetlen erőfeszítések árán igyekezett minél inkább áthidalni és a lehetőségekben meglevő különbséget minél kisebbé tenni" – mondta.
A felvetésre, hogy London, a 2012-es olimpia szempontjából nagyon nem mindegy, hogyan, milyen irányban dől el a Sportkórház sorsa, Berkes ezt válaszolta:
"Remélhetőleg minél előbb megoldódik az intézmény sorsa. Ami komplex egység kell, hogy legyen, olyan, ami a sportegészségügynek szükséges. Tehát intézet is, hálózat is, válogatott keretek, mindazok a specifikumok meglegyenek, amikre a sportnak szüksége van. Ugyanakkor pedig igyekszünk lépést tartani a fejlődéssel, tudjuk, hogy hol kell erősíteni, s reméljük, hogy a döntés megszületésével a feltételek is javulnak."
Megítélése szerint a sportpszichológusok, a fizikoterapeuták mellett minden olyan szakember képzése is szükséges, aki sportolókkal foglalkozik. Valamennyi területen szükség van a tudás fokozására, s a hirtelen szívhalálok is arra figyelmeztetnek, hogy kell a szakszerű oktatás, miként az is nagyon fontos, hogy végig meglegyen a megfelelő monitorozásuk a sportolóknak.
"Hangsúlyoznám azonban azt is – tette hozzá -, hogy ez nem csak az élsportról, nem csupán Londonról, a következő olimpiáról szól, hanem hogy a sport és az egészség fogalmát össze kell kapcsolni. Ez azt jelenti, hogy a sportból leszűrt tapasztalatokat minél előbb át kell transzplantálni a népegészségügybe, a gyerekek, a fiatalok egészségének a megőrzése és visszaszerzése ugyanolyan fontos feladat."
Berkes hozzátette: a maga részéről bizakodó, hogy minél előbb megszületik a válasz arra, hogyan tovább Országos Sportegészségügyi Intézet.
"És akkor – miközben nyilvánvalóan nagyon fontos a finanszírozás – megfelelő, nyugodt körülmények között egyrészt minél előbb meg lehet kezdeni a londoni olimpiára való felkészülést, másrészt legalább olyan fontos a szabadidősportnak és a többinek a segítése" – hangoztatta Berkes István.
MTI