Új lehetséges megközelítés a makuladegeneráció vagy az Alzheimer-kór kezelésében
A Sanford Burnham Prebys intézet kutatói a Biophysical Journal folyóiratban számoltak be új eredményeikről, amelyek megváltoztathatják a makuladegeneráció vagy akár az Alzheimer-kór kezelésének megközelítését.
A kutatók azt vizsgálták, hogyan változik a vérben található egyik fehérje, a vitronektin szerkezete az eltérő nyomásviszonyok hatására. Ezt azért tartották fontosnak, mert ez a protein több öregedéssel kapcsolatos betegségben is szerepet játszik, makuladegeneráció folyamán például a szem hátsó részében gyülemlik fel, de Alzheimer-kór és atherosclerosis esetén is fehérje-akkumuláció okoz problémát.
A vizsgálat során a kutatók észrevették, hogy a fehérje szerkezete az eltérő nyomásviszonyok hatására úgy változik meg, hogy könnyebben képes kötődni a vérben található kalcium-ionokhoz. Ez okozhatja a kalcifikált plakkokat, amelyek számos betegségben megfigyelhetők.
A kutatók szerint pár éven belül sikerülhet olyan antitestet létrehozni, ami megakadályozza ezt a kötődést úgy, hogy közben a fehérje normál funkciója fennmarad.