Új hatóanyag-jelöltek a leukémia és a limfóma terápiájában
A PharmaOnline szerint a PLOS ONE folyóiratban jelent meg a University of Texas at El Paso (UTEP) kutatóinak cikke, amelyben egy olyan új hatóanyag-jelöltről számolnak be, amely sikeresen képes programozott sejthalált indukálni leukémiás és limfómás sejtekben.
A kutatók több mint 1300 potenciális hatóanyagot teszteltek rákos sejteken, és az eredmények szerint a tiofén F-8 humán tumorsejt-tenyészetekben hatékonynak bizonyult a rákos sejtek elölésében.
A hatóanyag egy olyan heterociklikus molekula, amely gyulladáscsökkentő, szorongáscsökkentő, antipszichotikus, antimikrobiális, antimitotikus és kinázgátló aktivitással rendelkezik. Az F8 kódnevű molekula az adagolást követően 48 óra elteltével a rákos sejtvonalak egy kis csoportjánál következetesen sejtpusztulást idézett elő már alacsony mikromoláris tartományban.
További vizsgálatok kimutatták, hogy az F8 foszfatidil-szerin externalizációt, reaktív oxigéngyökök keletkezését, mitokondriális depolarizációt, kinázgátlást és apoptózist indukált, ezért a jövőben többféle rákos sejtvonal esetében is értékelik majd hatásosságát, írja a lap.