Új felfedezés a gyulladásos folyamatok regulációjában
A Trinity College Dublin kutatócsoportja a Science Immunology folyóirat hasábjain arról számolt be, hogy áttörést értek el a gyulladásos folyamatok regulációjának feltérképezésében.
A gyulladás egyik első lépése, hogy a szervezet “alarm” molekulákat (interleukineket) termel, amelyek riasztják az immunrendszer védekező mechanizmusait. Az egyik ilyen fehérje, az interleukin-37 eddig meglehetősen rejtélyes volt a tudomány számára: egyik furcsasága például, hogy egerekből hiányzik.
Eddig úgy sejtették, hogy immunszuppresszív hatású, ám most a kutatók bebizonyították, hogy épp ellenkezőleg, pro-inflammatorikus hatást fejt ki a bőr egyik interleukin receptorához kötődve. Ez a receptor áll a psoriasis kialakulása mögött, és ehhez a receptorhoz négy különböző interleukin is képes kötődni, ami ismét egy rejtély.
A kutatók szerint valószínűleg arról van szó, hogy a bőr a szervezet elsődleges védekező vonalan, és egyetlen alarm fehérje nem tudja teljes mértékben tükrözni annak a fertőzésnek a típusát, amely ellen a szervezetnek védekeznie kell, ezért fokozatosan több ilyen molekula alakult ki.