hirdetés
2025. április. 01., kedd - Hugó.
hirdetés

 

Szoros összefüggést tártak fel a spermaminőség és a várható élettartam között

A Human Reproduction folyóiratban március 5-én jelent meg egy dán kutatócsoport cikke, amelyben a spermiumok minősége és a halálozási kockázat közötti összefüggést elemezték.

A vizsgálathoz az ötletet az az elgondolás adta, hogy a férfi meddőség a reprodukcióra gyakorolt közvetlen hatásain túlmenően az egyén bizonyos betegségekre és korai halálozásra való fogékonyságát is tükrözheti.

Korábban több tanulmány is arányos kapcsolatról számolt be a sperma minősége és az egészségkárosodás, valamint a spermiumkoncentráció és a halálozási kockázat között. Bár a reprodukciós tanácsadást kereső férfiak többsége fiatal, és kisebb valószínűséggel diagnosztizálnak náluk krónikus egészségügyi állapotokat, a terméketlen férfiaknak gyakran több társbetegségük van, mint a termékeny férfiaknak. E megfigyelések ellenére továbbra sem világos, hogy a sperma minőségének felmérése előtt meglévő egészségügyi problémák jelenléte hogyan befolyásolja a férfi meddőség és a halálozás közötti lehetséges összefüggést.

A jelenlegi vizsgálatban több mint 78 ezer férfi vett részt, akik medián életkora 32 év volt, és akik páros meddőség miatt spermaminőségi szűrésen estek át - az elemzéseket 1965 és 2015 között végezték egy koppenhágai laboratóriumban. A vizsgálathoz a halálozási adatokat a nemzeti nyilvántartásokból gyűjtötték össze 23 év medián időtartam alatt (a leghosszabb követési időszak 50 év volt). A kutatók az egyes csoportok között kiszámították a várható élettartam és a túlélés különbségeit, majd ezeket a sperma minősége szerint rétegezték. Az 1987 és 2015 között kapott későbbi eredményekkel rendelkező alcsoportban az iskolai végzettséget és az egészségügyi állapotot is rögzítették, hogy az elemzés figyelembe vehesse e tényezők hatását.

A vizsgálatban a spermiumkoncentráció mediánja 51 millió/ml volt, és alacsonyabb medián koncentrációról nagyobb valószínűséggel számoltak be azoknál a személyeknél, akiknek a kórtörténetében rák, szív- és érrendszeri betegség, valamint a reproduktív traktus betegségei szerepeltek. A követési időszak alatt 8600 halálesetet jelentettek, ami a vizsgálati kohorsz 11%-át jelentette. Arányos összefüggést figyeltek meg a túlélési arány és a csökkenő sperma minőség között. Minden paraméter ugyanazt a mintázatot mutatta, még az iskolai végzettség és a vizsgálat idején fennálló betegségek figyelembevétele után is.

A 120 millió vagy annál nagyobb teljes mozgékony spermiumszámmal (TMSC; total motile sperm count) rendelkező férfiak várható élettartama körülbelül 80,3 év volt. Összehasonlításképpen, az azoospermiás férfiaknál, akiknél a TMSC értéke nulla, a várható élettartam 2,7 évvel, átlagosan 77,6 évre csökkent. Az azoospermiás férfiaknál a halálozás kockázata 39%-kal volt magasabb a termékeny férfiakhoz képest. A nulla és ötmillió közötti TMSC-vel rendelkező férfiak várható élettartama átlagosan 78 év volt. Az öt és 10 millió közötti TMSC-vel rendelkező férfiaknál 61%-kal magasabb volt a halálozás kockázata, így ezeknél az egyéneknél volt a legnagyobb a halálozási kockázat. Obstruktív azoospermia esetén a férfi egészséges, és a spermiumtermelés normális, azonban a spermiumsejtek egy elzáródás miatt nem tudnak az ondóba jutni. A nem obstruktív azoospermiában a spermiumtermelés nagyon alacsony vagy hiányzik, ami alapbetegségre utal. A jelenlegi vizsgálat nem tett különbséget az obstruktív vagy nem obstruktív azoospermiában szenvedő egyének között.

Az eredmények szerint a halálozási kockázat 38%-kal, 27%-kal és 16%-kal volt magasabb azoknál, akiknek a spermiumszáma 10-40, 40-80, illetve 80-120 millió között volt. Az egészséges férfiakhoz képest a már meglévő betegséggel rendelkező férfiaknál minden rétegben magasabb volt a halálozási kockázat, ami azt jelzi, hogy a betegségaktivitás valószínűleg a felvétel időpontjában is már súlyos volt.

Az alacsonyabb spermaminőség tehát rövidebb várható élettartamot prediktált, és ez az összefüggés minden spermaparaméterre vonatkozóan konzisztens volt. A jó minőségű spermával rendelkező férfiak 2,7 évvel tovább éltek a legalacsonyabb minőségű spermával rendelkező férfiakhoz képest. Az iskolai végzettség és a már meglévő betegségek figyelembevétele után nem volt különbség a betegek kimenetelében. A kutatók szerint további vizsgálatokra van szükség az eredmények validálásához és annak megállapításához, hogy pontosan milyen betegségek járnak együtt az alacsonyabb spermaminőséggel. A jövőbeni kutatásoknak a veszélyeztetett populációkat is pontosabban kell azonosítaniuk, hogy segítséget nyújthassanak a prevenciós programok kidolgozásában.

Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:

Low semen quality linked to shorter lifespan

Semen quality and lifespan: a study of 78 284 menfollowed for up to 50 years

Irodalmi hivatkozás:

Priskorn, L., Lindahl-Jacobsen, R., Jensen, T. K., et al. (2025). Semen quality and lifespan: a study of 78 284 menfollowed for up to 50 years. Human Reproduction. doi:10.1093/humrep/deaf023.

(forrás: MedicalOnline)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink