Rövidesen kész a szegedi lézerközpont
Hamarosan lezárul a szegedi lézerkutatóközpont kivitelezése – idézi az Innovációs és Technológiai Minisztérium közleményét a VG.
Az ELI-ALPS lézeres kutatóközpont az erre a célra létrejövő speciális európai kutatási konzorciumon keresztül valósul meg, az alapító tagországok köréről várhatóan még az idén döntés születik.
A kormány ezért úgy döntött, hogy a magyar tudomány támogatása érdekében egy 5 éves szakmai terv keretein belül kialakítja az ELI-ALPS saját tudományos profilját. Az intézkedés hozzájárul ahhoz is, hogy minél több világhírű, nemzetközileg elismert szakember és kutató számára váljon vonzóvá a kutatóközpont. A lézereken alapuló infrastruktúra saját kutatási köre két olyan új projekttel bővül, amelyek a korai stádiumú rákkutatás és a nukleáris hulladék kezelés területén ígérhetnek eredményeket.
Az ELI-ALPS lézeres kutatóközpont Magyarország legfejlettebb, nemzetközileg is kiemelkedő színvonalú kutatási infrastruktúrája, amelynek kivitelezése hamarosan lezárul. A beruházás elsődleges célja egy olyan, optikai lézereken alapuló egyedülálló kutatóintézet létrehozása, amely alap- és ipari kutatások számára a lehető legnagyobb ismétlési frekvenciával biztosít a lehető legrövidebb, akár attoszekundumos időtartamú fényimpulzusokat a terahertzestől a röntgensugárzásig terjedő széles spektrális tartományban.
A lézeres infrastruktúra egy új korszak kezdetét jelenti, ami új vezetést kíván. Egy nemzetközileg kiemelkedő elismertségű vezető kutató kiválasztásáig a tulajdonosok Jakab Lászlót kérték fel az ügyvezetői feladatok ellátására, aki korábban a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. gazdasági főigazgatói, valamint több nemzetközi vállalat, illetve pénzintézet vezető posztját is betöltötte, írja a lap.