hirdetés
2024. november. 22., péntek - Cecília.
hirdetés

 

Rákkal fertőzte meg egy féreg az embert

Az amerikai járvány- és közegészségügyi központ (CDC) szakemberei először azonosítottak olyan daganatos megbetegedést embernél, amit a szervezetben élő féregparazitában kifejlődött rákos sejtek okoztak.

A New England Journal of Medicine folyóirat szerdán megjelent számában közzétett tanulmányukban mutatták be a kutatók annak a tüdő- és nyirokmirigyrákban meghalt 41 éves HIV-pozitív kolumbiai férfinak az esetét, akinél a Hymenolepsis nana féregparazitából eredő daganatos sejtek idéztek elő rákot. A betegség kialakulásának ezen mechanizmusát korábban nem ismerték.

"Elképedtünk, amikor a betegség ezen típusát felfedeztük. Az emberben kifejlődő féregparaziták rákot kapnak, amely átterjed az emberre, daganatokat okozva" - mondta Atis Muehlenbachs, a CDC patológusa a LiveScience tudományos-ismeretterjesztő hírportálnak.

Mivel a férfi HIV-pozitív volt, immunrendszere legyengült, és valószínűleg ez játszott szerepet abban, hogy kifejlődhetett a rák a parazitában - vélik a kutatók.

Bár az eset nagyon ritka lehet, a szakemberek felhívták a figyelmet arra, hogy mind a fonalférgek, mind a HIV több millió embert fertőz meg a világon, ezért további, fel nem ismert esetek is lehetnek.

A Hymenolepis nana (H. nana) egy törpe fonalféreg, amely a leggyakrabban fordul elő az ember szervezetében. Mintegy 75 millióan lehetnek hordozói, egyes térségekben a gyerekek 25 százalékánál lehet jelen - írták a kutatók tanulmányukban.

A H. nana a paraziták között egyedülálló, mivel ez az egyetlen olyan törpe Ténia-faj, amelynek nincs köztigazdája. Petéje csak néhány napig életképes. Az embrió az emberi szervezetbe jutva a vékonybélben indul fejlődésnek köztigazda nélkül, a vastagbélben szétesik és a széklettel kerül a külvilágba. Enyhe fertőzés esetén nem okoz tüneteket. A fertőzésmegelőzésben kulcsfontosságú a gyakori kézmosás.

A 41 éves férfi Kolumbiában 2013-ban kereste fel az orvosokat, miután láz, köhögés és súlycsökkenés lépett fel nála hónapokon keresztül. A férfinél 2006-ban azonosították a HIV-fertőzést, ám gyógyszert nem szedett.

A mikroszkóppal megvizsgált sejtek ráksejtekként működtek, gyorsan osztódtak és tömörültek egymáshoz, azonban nem tűntek emberi sejteknek, tizedakkorák voltak, mint az emberi daganatos sejtek.

Számtalan vizsgálat nyomán a kutatók megtalálták a H. nana törpe féregparazita DNS-ét az emberi daganatban. Az eredmény meglepte a kutatókat, mert a sejtek egyáltalán nem hasonlítottak fonalféregből származó szövetekre.

Mivel a férfi HIV-fertőzött volt, a fonalféreg folyamatosan nőtt a szervezetében, immunrendszere nem volt képes legyőzni azt - feltételezik a szakemberek. Mutációk fejlődtek ki a parazita sejtjeiben, rákos sejtek képződését előidézve.

A beteg 72 órával az után halt meg, hogy a kutatók meghatározták, a daganatokat a H. nana okozta.

 

(forrás: MTI)

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink