Nemek közötti genetikai különbségek a depresszió kialakulásának kockázatában
A McGill University kutatói a Molecular Psychiatry folyóiratban megjelent cikkükben közölték a UK Biobank több mint 270 ezer betegadata alapján végzett kutatásuk eredményét, melynek fő megállapítása, hogy igen jelentős nemi különbségek fedezhetők fel a depresszió okában és megjelenési formáiban.
A vizsgálat alapján úgy tűnik, hogy ennek egyik oka az, hogy teljesen más gének asszociálhatók a depresszióval nőknél és férfiaknál. A kutatók a nőknél kialakuló depresszióval az emberi DNS 11 különböző területét tudták összefüggésbe hozni, míg férfiaknál mindössze egyetlen ilyet találtak – ez részleges magyarázattal szolgálhat arra, hogy nőknél miért kétszer gyakoribb a betegség.
A kutatók szerint, bár a depresszió során szerepet játszó biológiai folyamatok férfiaknál és nőknél is hasonlóak, kiváltásában eltérő gének vesznek részt. A vizsgálat szerint a genetikai alapú kockázatbecslés sokkal jobb eredményeket hoz, amennyiben a becslésnél az érintett személy nemét is figyelembe veszik, illetve az eredmények segíthetnek abban is, hogy a jövőben nemspecifikus gyógyszerek fejlesztésére kerülhessen sor a depresszió terápiájában.