hirdetés
2024. november. 22., péntek - Cecília.
hirdetés

 

Nagyító alatt a betegségek

A gyulladásos és autoimmun betegségek hátterében álló, valamint a tumorok kialakulását és áttétképződését befolyásoló molekuláris és sejtélettani hatásokat is vizsgálni tudják majd az ELTE kutatói abban a korszerű mikroszkópos központban, amelyet 230 millió forintos támogatással alakítanak ki a Természettudományi Karon. A két mikroszkópból álló, egymást kiegészítő rendszer lehetővé teszi, hogy a szakemberek az élő sejtekben lejátszódó sejtbiológiai folyamatokat és kölcsönhatásokat közel valós időben követhessék.

A Széchenyi 2020 program Kutatási infrastruktúra megerősítése – nemzetköziesedés, hálózatosodás című felhívására beadott pályázatával az ELTE 230,75 millió forintos támogatást nyert el egy korszerű élettudományi mikroszkópos központ kialakítására. A projekt 3 év alatt, 2016. december 1. és 2019. november 30. között valósul meg.

Az európai uniós támogatás segítségével két egymást kiegészítő mikroszkópos rendszert szereznek be, amelyek a kutatási feladatok ellátása mellett az oktatás – elsősorban a doktori képzés – korszerűsítését teszik lehetővé. Mind a spinning disc (SD), mind a konfokális lézerpásztázó (CLSM) mikroszkópos rendszer alkalmas arra, hogy fluoreszcens jelzésen alapuló manipulációkat és méréseket élettani körülmények között végezzék el a kutatók.

A fejlesztés eredményeként az élő sejtekben zajló sejtbiológiai folyamatok és kölcsönhatások nagy sebességgel, közel valós időben, egyszerre több fluoreszcens jelölést is alkalmazva követhetők majd. A beruházásnak köszönhetően elinduló innovatív kutatások új terápiás célpontok felderítéséhez vezethetnek a gyulladásos folyamatok, az autoimmun betegségek és a tumorok esetében, emellett a tanulási folyamatok során az idegsejtek közötti kapcsolatok átalakulását szabályozó, eddig nem ismert molekuláris folyamatok feltárása is lehetővé válik.

Az eszközök beszerzése 2017. január elején elindult, a központ várhatóan 2017 nyarától kezdi meg működését. A beruházásnak köszönhetően az ELTE 14 kutatócsoportjának mintegy száz oktatója és PhD hallgatója jut korszerű kutatási lehetőséghez. A technológiai fejlesztés a belföldi kutatási együttműködések megerősítését és a külföldi projektekhez való kapcsolódást is megkönnyíti majd.

(forrás: ELTE, MedicalOnline)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink