Molekuláris szinten a vesesejteknek is van emlékezete
A vese sejtjei molekuláris szinten emlékeznek információkra, és az agysejtekhez hasonlóan alkalmasak minták felismerésére is, írja az Index.
A kísérletek során a vesesejtek az úgynevezett „tömeges térhatás” jeleit mutatták. Az agyban a memória működésének ez a jól ismert jellemzője arra szolgál, hogy az információk kis egységekben tárolódjanak és nem egyszerre nagy darabokban.
Kiderült, hogy a vese sejtjei reagálnak a mesterséges kémiai impulzusokra, amelyek utánozzák azokat a jeleket, amelyek a neuronok memóriagépezetét beindítják.
Ezt a tömeges térbeli hatást soha nem látták az agyon kívül, mindig is úgy gondolták, hogy csak az agyra jellemző és a memória működésére. A kutatók szerint kijelenthető, hogy a test képes információkat tárolni, és ez jelentős hatással lehet az egészségre. Például a rák kúrálása esetén: ha a rákos sejt emlékszik a kemoterápiára, azt is meg kellene vizsgálni, mennyi időre terjed ki ez a memóriakapacitás, és vajon fejleszthető-e a sejtek emlékezete, írja az Index.