Mire jó még a koleszterincsökkentő?
A sztatinok szedése csökkentheti a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát, különösen a 60 év alattiak körében - idézi amerikai kutatók megállapítását a LiveScience című ismeretterjesztő portálra hivatkozva az MTI.
- Mire figyeljünk, ha sztatint szedünk?
- Rossz minőségűek a koleszterincsökkentőket áruló weboldalak
- Befektetésnek se rossz koleszterincsökkentőt szedni
- A koleszterincsökkentők megóvhatnak a májráktól is
- A sztatinok tüdőkárosodást okozhatnak a dohányosokban
- Koleszterincsökkentő segítheti az influenzások túlélését
Azoknál az embereknél, akik szedték a vér koleszterinszintjének csökkentésére használt sztatinokat, 26 százalékkal kisebb volt a Parkinson-kór kialakulásának kockázata a követéses vizsgálat 12 éve alatt.
Korábbi kutatások azonban azt is kimutatták, hogy a sztatinok csökkentik a koenzim-Q vérszintjét is, amely védhet a Parkinson-kór ellen, sőt tesztek zajlanak arra vonatkozóan, hogy a betegség kezelésében alkalmazzák.
A mostani tanulmányhoz 38 ezer férfi és 91 ezer nő egészségét követték nyomon 1994 és 2006 között a bostoni Harvard Egyetem közegészségügyi kara és a Brigham és Női Kórház szakemberei. A követési idő alatt a 118 031 sztatint nem szedő ember közül 644-nél alakult ki Parkinson-kór (0,5 százalék), míg a sztatint szedő 11 035 ember közül 51-nél (0,46 százalék).
A kutatók szerint a sztatinok azért csökkenthetik a Parkinson-kór kockázatát, mert enyhítik a gyulladásos folyamatokat az agyban. Tanulmányukat az Archives of Neurology című szakfolyóiratban ismertették a szerzők.