hirdetés
2024. november. 23., szombat - Kelemen, Klementina.
hirdetés

 

Menopauza környéki szexuális problémák kezelése kognitív viselkedésterápiával

Egy kis elemszámú és igen rövid (mindössze 4 hetes) vizsgálatban igen jó eredmények születtek változó korban lévő nők nemi vágyának felélesztése és szexuális aggodalmaik kezelése területén.

Az idén éppen 30 éves Menopause folyóiratban április 17-én jelent meg a kanadai McMaster University kutatóinak cikke, amelyben a kognitív viselkedésterápia (CBT; cognitive behavioral therapy) hatásosságát értékelték menopauza alatti és utáni, szexuális aggályokkal küzdő nők körében. Az eredmények szerint a vizsgálatban résztvevő nők átlagosan négy foglalkozást követően számottevő javulásról számoltak be szexuális életükben.

A kutatók a résztvevőkkel többek között a Női Szexuális Funkció Index (FSFI; Female Sexual Function Index) kérdőívet töltették ki: ez a 19 kérdésből álló felmérés a legutóbbi 4 hét során tapasztalt főbb tényezőket pontozza: a nemi vágy, az izgalom, a síkosodás, az orgazmus elérésének képessége, az általános elégedettség, valamint a fájdalom doménekben rendel pontszámokat a válaszokhoz

“Jelentős javulást tapasztaltunk a kezelés utáni időszakban az összes alskálán” - nyilatkozta Sheryl Green, a kutatás vezetője. “Néhány olyan mérőszámon, amelyek a szexuális aggodalmakkal kapcsolatosak - tehát a testkép és a párkapcsolati elégedettség - jelentős javulást láttunk, és jól látható volt az a járulékos hatás, amelyet a CBT más olyan tünetekre is kifejtett, amelyeket a terápia során nem közvetlenül céloztunk meg, ideértve például a depressziót, a hőhullámokat, a szorongást és az általános egészségi állapotot.”

Az ösztrogén elvesztésével a menopauza során a nők számos szexuális problémát tapasztalhatnak, beleértve a hüvelyszárazságot, a csökkent szexuális vágyat és érzékenységet, valamint a szex közbeni kellemetlenséget vagy fájdalmat. A hormonterápia hatékony kezelés lehet ezekre a problémákra, de nem minden nőnél alkalmazható ez a módszer ellenjavallatok vagy személyes preferencia miatt.

“Nem mindenki akar gyógyszert szedni a szexuális problémákra. És ... sokan, akik hormonterápiát és más gyógyszereket szednek, a gyógyszeres kezelés ellenére is jelentős klinikai distresszt és diszfunkciót tapasztalnak a szexuális életük területén” - fejtette ki Green. “Ezért alternatív vagy kiegészítő kezelési formaként égető szükség van egy nem gyógyszeres terápiás lehetőségre is.”

Korábbi tanulmányok szerint a CBT hatékonynak bizonyult a hőhullámok, a depresszió, a szorongás és az alvási nehézségek mérséklésében, de a szexuális aggodalmak korábban még nem képezték elsődleges célpontját a menopauza alatti CBT protokollnak. Még annak ellenére sem, hogy kutatások szerint szexuális aggodalmakról, problémákról a nők 68-87%-a számol be a menopauza környéki időszakban.

A kis elemszámú vizsgálathoz a kutatók telefonos szűréssel összesen 30 olyan 40-60 éves, peri- vagy posztmenopauzában lévő nőt vettek fel, akiknek az FSFI-pontszáma 26-nál kevesebb volt. A résztvevők beléptetése és a vizsgálat során a kutatók az FSFI skála mellett a Female Sexual Desire Questionnaire (FSDQ) és a Female Sexual Distress Scale-Revised, a Greene Climacteric Scale (GCS) és a Hot Flash Rated Daily Interference Scale értékelő skálákat is alkalmazták, amelyekben egyes kérdések a menopauza tüneteire, a testképre, a párkapcsolati elégedettségre, a depresszióra és a szorongásra is vonatkoztak.

A résztvevőket három időpontban értékelték: a kiindulási időpontban, 4 hét múlva, majd négy egyéni CBT foglalkozást követően. A CBT-ülések többek között pszichoedukációt, a szexuális aggodalmakkal kapcsolatos kognitív torzulások és a káros hiedelmek/elvárások azonosítását, valamint a jövőben alkalmazandó kognitív stratégiák kialakítását tartalmazták. A résztvevők átlagéletkora 50 év körüli volt, 80%-uk fehér bőrű, és 86,7%-uk házas volt. A nők fele hormonterápiát alkalmazott, és 63,3%-uk szedett pszichotróp gyógyszereket. A leggyakoribb szexuális aggodalmak a csökkent szexuális vágy (96,7%), a csökkent szexuális izgalom (86,7%) és a megváltozott testkép (60%) voltak.

Figyelemre méltó, hogy a kezelés az alábbi területeken mutatkozott igen hatásosnak: az FSFI skálán mért nemi vágy és elégedettség; az FSDQ kétoldali vágy és aggályok területén; a GCS pszichológiai doménjében, valamint a depresszió mérésére szolgáló Beck Depression Inventory-II pontszámaiban.

A betegek a kezelés után egy ügyfél-elégedettségi kérdőívet töltöttek ki, és a 32 pontos skálán elért pontszámok 29-32 között szóródtak, azaz a résztvevők igen elégedettek voltak a terápiával.

A vizsgálat korlátai közé tartozik a kis mintaméret, az önbevalláson alapuló eredmények potenciális torzítása, valamint a randomizált, kontrollos vizsgálati elrendezés hiánya. További korlát, hogy a vizsgálati időszak rövid volt, bár számos résztvevő az ügyfél-elégedettségi kérdőív megjegyzés részében kifejezte, hogy azt kívánta, bárcsak hosszabb lenne a kezelési program.

Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:

CBT Improved Sex Life For Peri- and Post-Menopausal Women

Irodalmi hivatkozás:

Green SM, et al "Cognitive behavioural therapy for sexual concernsduring peri- and post-menopause (CBT-SC-Meno): Outcomes of a clinicaltrial" Menopause Society 2024; Abstract S-16.

(forrás: MedicalOnline)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink