Magnetogenetikai terápia Parkinson-kórban
A módszer az ioncsatornák zárásán és nyitásán alapul, és más betegségek kezelésében is hasznos lehet, írja az OTSZ Online.
A Science Advances folyóiratban jelent meg a Weill Cornell Medicine kutatóinak cikke, amelyben egy non-invazív, mágneses mezőkkel irányított terápiát ismertetnek a Parkinson-kór kezelésében. Sőt, ez a technológia ígéretes eszköznek ígérkezik az agy további tanulmányozásához, és a jövőbeni neurológiai és pszichiátriai kezelések alapjául szolgálhat olyan különböző állapotok esetében, mint a depresszió, az elhízás és a komplex fájdalom kezelése.
Az új génterápiás technológiával a kutatók egér modellszervezeteken végeztek kísérleteket, amelyek igazolták, hogy egy gén képes be- vagy kikapcsolni neuronok kiválasztott populációit, ami egyértelmű hatással volt az állatok mozgására: Parkinson-kóros egérmodellekben ezzel a módszerrel sikerült csökkenteni a rendellenes mozgások gyakoriságát.
A Dr. Michael Kaplitt és Dr. Jeffrey Friedman által vezetett vizsgálat fő célja az agyi áramkörök valós idejű irányítása volt oly módon, hogy az állatok normális mozgását visszaállítsa. Korábban számos eljárást teszteltek már, amelyeknek előnyös és hátrányos tulajdonságaik is voltak: az optogenetikai technológia például fényimpulzusok segítségével azonnal be- vagy kikapcsolhatja a kiválasztott neuronokat, de a fényimpulzusok agyba juttatásához invazív készülékre van szükség. A mély agyi stimuláció szintén lehetővé teszi az agyi régiók modulálását, de ehhez is állandóan beültetett eszközre van szükség, és az eljárás pontossága is hagy kívánnivalót maga után. A most közölt eljárás génterápiás technikákat alkalmaz, amelyek során egy módosított ioncsatorna-fehérjét juttatnak be a kívánt típusú idegsejtekbe. Ez az ioncsatorna-fehérje lényegében kapcsolóként működik, amely be- vagy kikapcsolja az érintett neuronokat, és érzékeny a mágneses mezőre, mivel egy antitest-szerű fehérjét tartalmaz, amely a ferritin fehérjéhez kötődik. A génterápia során egy minimálisan invazív műtétet alkalmaznak, majd egy kellően erős külső mágneses mező elegendő erőt tud kifejteni a ferritinbe zárt vasatomokra ahhoz, hogy megnyissa vagy bezárja az ioncsatornát - a kialakítástól függően aktiválja vagy gátolja az idegsejtet, anélkül, hogy beültetett eszközre vagy gyógyszerre lenne szükség.