hirdetés
2024. december. 24., kedd - Ádám, Éva.
hirdetés

 

Igen hatásos kismolekulás fogyasztószert fedeztek fel

Az OTSZ Online szerint a University of Texas kismolekulás hatóanyaga még erősen hizlaló étrend mellett is képes testtömegcsökkenést eredményezni.

Február 27-én a Cell Reports folyóiratban jelent meg a San Antonio székhelyű University of Texas kutatóinak az a közleménye, amelyben egy kismolekulás fogyasztószer igen jó hatásosságát mutatják be kifejezetten egészségtelen, hizlaló értenden tartott állati modellszervezeteken. A University of Pennsylvania és a Cornell University együttműködésével végzett programban a kutatók először azt kezdték el vizsgálni, hogyan befolyásolja a magnézium a sejtekben található mitokondriumok energiatermelő mechanizmusait. A magnézium több szempontból is rendkívüli fontos a megfelelő egészségi állapot fenntartásához, így a csontképződésben betöltött szerepe mellett például a vércukorszint és a vérnyomás szabályozásában is részt vesz. A kutatók arra figyeltek fel, hogy túl sok magnézium bevitelével a mitokondriumokban, a sejtek erőműveiben az energiatermelés elkezd lelassulni.

A kutatók a megfigyelés igazolása érdekében állati modellszervezetekben azt tapasztalták, hogy az MRS2 gén deléciója lehet a kulcs: ez a gén felelős a mitokondriumokba irányuló magnéziumtranszport szabályozásáért. Amikor az MRS2 gén deléciójával leállították a magnéziumtranszportot, a cukrok és zsírok sokkal jobb hatásfokú metabolizmusát tapasztalták, melynek eredményeképpen a vizsgált egerek soványabbak és egészségesebbek lettek úgy, hogy kifejezetten hizlaló ún. nyugati típusú étrenden tartották őket. Ezt az egészségtelen, cukrokban és zsírokban igen gazdag étrendet az egerek hosszú időn keresztül kapták, a máj és zsírszövetek vizsgálata alapján azonban mégsem alakult ki náluk sem zsírmáj, sem elhízás (obezitás), sem 2-es típusú cukorbetegség.

Ezt követően a kutatók egy olyan kismolekulás hatóanyagot fejlesztettek ki, amelynek pontosan a fentiekben leírt mechanizmus biztosítása a feladata: korlátozza a mitokondriumokba szállított magnézium mennyiségét. A CPACC névre keresztelt hatóanyagra a University of Texas (UT Health San Antonio) máris szabadalmi védettséget kért, közli a lap.

(forrás: otszonline.hu )
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink