hirdetés
2025. január. 07., kedd - Attila, Ramóna.
hirdetés

 

Hatásos kiegészítő kezelés lehet IBS terápiájában az akupunktúra

Egy Kínában végzett RCT eredményei szerint az akupunktúra refrakter IBS-ben szignifikáns módon javította a tünetek súlyosságát.

A Frontiers of Medicine folyóiratban július 3-án jelent meg a Beijing University of Chinese Medicine kutatóinak cikke, amelyben egy randomizált, kontrollos klinikai vizsgálat során az akupunktúra hatékonyságát mutatták ki a refrakter irritábilis bél szindróma (IBS) kezelésében. A Kínában végzett multicentrikus vizsgálatban valódi akupunktúrás kezelés (TA; true acupuncture) és egy placebo terápia, azaz látszat akupunktúra (SA; sham acupuncture) hatásai közötti különbséget értékelték olyan betegeknél, akik korábban nem reagáltak a standard terápiákra. Az eredmények azt mutatták, hogy a TA jelentős enyhülést nyújthat az IBS tüneteinek enyhítésében, így potenciálisan hatékony alternatív kezelési lehetőséget kínál a betegségben szenvedők számára.

A vizsgálatot úgy tervezték, hogy az akupunktúra IBS-re gyakorolt hatásossága számos zavaró tényező kizárásával kimutatható legyen. A vizsgálatban összesen 170 beteg vett részt, olyan 18 és 70 év közötti személyek, akiknél a 2016-ban elfogadott Róma IV. kritériumoknak megfelelően refrakter IBS-t diagnosztizáltak. A résztvevőket 1:1 arányban randomizálták a TA- vagy az SA-csoportba. A TA csoport tagjai a gyomor-bélrendszeri funkciót befolyásoló specifikus akupunktúrás pontokon kaptak kezelést, míg az SA csoport betegei nem akupunktúrás pontokon kaptak felületes tűszúrásokat. Mindkét csoport 12 kezelésen vett részt 4 héten keresztül, a szokásos standard ellátás mellett.

Az elsődleges kimeneti mérőszám az irritábilis bél szindróma tüneteinek súlyosságát mérő skála (IBS-SSS; Irritable Bowel Syndrome-Symptom Severity Scale) összpontszámának változása volt a kezdeti értéktől a 4. hétig, amely az IBS-tünetek súlyosságának széles körben használt mérőszáma. A másodlagos végpontok közé tartozott az IBS-SSS pontszámok egyes részterületeken megfigyelt változása, a válaszarány, valamint a betegségspecifikus életminőség, szorongás és depresszió pontszámok változása.

Az eredmények ígéretesek voltak: a TA csoport résztvevőinél szignifikánsan nagyobb mértékben csökkent az IBS-SSS összpontszáma az SA csoporthoz képest: az átlagos csökkenés 140 pont volt a kezelt és 64,4 pont volt a placebo csoportban. Ez jelentős javulást jelzett a tünetek súlyosságában, beleértve a hasi fájdalmat, a puffadást és a mindennapi életvitelre gyakorolt hatásokat is. A válaszadási arány, amelyet az IBS-SSS összpontszámának 50 pontos csökkenése határoztak meg, a TA csoportban szignifikánsan magasabb volt. Ezenkívül a TA előnyei a 4 hetes követési időszak alatt is fennmaradtak, ami a kezelési időszakon túli tartós hatásra utal.

A másodlagos eredmények tekintetében a TA csoportban jelentős javulás mutatkozott az életminőségben, az IBS-Quality of Life (IBS-QOL) kérdőív pontszámai szerint. A szorongásos tünetek csökkenése is kedvező tendenciát mutatott, bár megjegyzendő, hogy a depressziós pontszámok változása nem volt szignifikáns. A vizsgálat azt is megállapította, hogy a TA jól tolerálható volt, csak enyhe és átmeneti mellékhatásokról számoltak be, mint például bőr alatti vérömleny keletkezése vagy maradék tűérzés.

A szigorú módszertan ellenére a vizsgálatnak voltak bizonyos korlátai, ilyen például, hogy az akupunktúrást kezelést végző személyek nem voltak vakok a csoportbeosztásra, ami torzítást eredményezhetett. Ezenkívül a vizsgálatot Kínában végezték, és az eredmények nem biztos, hogy általánosíthatók más, eltérő egészségügyi rendszerekkel rendelkező populációkra. Továbbá a vizsgálat nem ellenőrizte a résztvevők által esetlegesen egyidejűleg alkalmazott egyéb kezelések lehetséges hatásait, noha a vizsgálatvezetők erőfeszítéseket tettek ezek dokumentálására.

A korlátok ellenére elmondható, hogy ez a randomizált, kontrollos vizsgálat jelentős bizonyítékot szolgáltat az akupunktúra hatékonyságának alátámasztására a refrakter IBS tüneteinek enyhítésében, azt sugallva, hogy az akupunktúra használható kiegészítő kezelés lehet a hagyományos terápiákra nem reagáló IBS-betegek számára. A jövőbeli kutatásoknak arra kell törekedniük, hogy ezeket az eredményeket különböző populációkban megismételjék, illetve feltárják az akupunktúra IBS-re gyakorolt hatásának hátterében álló mechanizmusokat.

 

Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:

Acupuncture shows promise in alleviating symptoms of chronic irritable bowel syndrome

Efficacy of acupuncture in refractory irritable bowel syndrome patients: a randomized controlled trial

 

Calvin Wang képe a Pixabay-en
Calvin Wang képe a Pixabay-en

Irodalmi hivatkozás:

Zhao, J., et al. (2024). Efficacy of acupuncture in refractory irritable bowel syndrome patients: a randomized controlled trial. Frontiers of Medicine. doi.org/10.1007/s11684-024-1073-7.

(forrás: MedicalOnline)

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink