Emlőrák-terápiás klinikai vizsgálatot indít a Semmelweis Egyetem
A klinikai vizsgálat során az előrehaladott, áttétes emlőrákkal élők számára elérhető biológiai kezelések összehasonlító elemzését végzik el, írja a PharmaOnline.
Betegtoborzási fázisba ért az a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Onkológiai Klinika, Onkológiai Profilja által kezdeményezett és szervezett akadémiai klinikai vizsgálat, amely célja, hogy a HER-2 pozitív, lokálisan előrehaladott, műtétre nem alkalmas, vagy áttétes emlőrákkal élő betegek számára már elérhető, intravénásan adható biológiai kezelést összevessék a hazánkban még nem forgalmazott, ugyanazon hatóanyagokat fix dózisban tartalmazó bőr alá adható injekciós formával egészséggazdaságtani szempontokat, betegpreferenciát és egyéb betegközpontú mérőeszközöket figyelembe véve. Vizsgálják azt is, hogy a különböző formában adagolt gyógyszerek miként hatnak a betegek életminőségére és általános állapotára, melyik beadási módot részesítik előnyben a páciensek.
Dank Magdolna, a vizsgálat vezetője beszédében azt emelte ki, hogy a kutatás tervezésekor mennyi értékes hozzájárulást, a vizsgálati protokollt új irányba terelő szempontot kapott a bevont kollégáktól – többek között Sebők Szilvia főgyógyszerésztől, az Egészségtudományi Kar szakembereitől, így Pálfi Erzsébet docensnőtől, illetve a pszcihológusoktól, vagy épp Kaló Zoltán professzortól –, valamint a betegszervezetektől.
A Gyógyszer és Betegbiztonsági Kutatócsoport megalakulásáról és a klinikai vizsgálat tervezett menetéről szólva Balázs Máté Ádám projektvezető elmondta, hogy a másfél-két éves előkészítés után megkapott hatósági engedélyt követően 2023. november végén vonták be az első betegeket a 18 hónaposra tervezett vizsgálatba. A tervek szerint 5-10 fős csoportokban vonnák be a betegeket, az első 45-öt április végéig, az év második felében pedig a fennmaradó 45-öt. A betegek hat hónapon keresztül vennének részt a vizsgálatban, majd ezt követően értékelnék ki az eredményeket. A vizsgálat sikeréhez szeretnénk kérni az ország onkológiai centrumainak segítségét a potenciálisan alkalmas betegek adott időre szóló átirányításában annak érdekében, hogy meglegyen szükséges résztvevőszám – mondta Balázs Máté Ádám.
Megemlítette azt is, hogy a vizsgálat kapcsán a Belgyógyászati és Onkológiai Klinika Onkológiai Profilja útnak indítja a James Lind Tehetséggondozó Programot is, amely keretében az egyetemi és a partnerintézmények klinikai vizsgálatokban való részvétel iránt érdeklődő rezidens és kezdő szakorvos kollégái számára szerveznek majd elméleti és gyakorlati képzéseket.