hirdetés
2024. november. 22., péntek - Cecília.
hirdetés

 

Tudomány

Egy szállítófehérje hiánya okozhatja a köszvényt

Egy rosszul működő gén miatt hiányzó szállítófehérje okozza sok esetben a köszvényt – állapították meg amerikai kutatók tizenkétezer ember genetikai adatainak elemzése és a betegség állatmodellje alapján.

A köszvény fájdalmas ízületi gyulladással járó betegség, melynél a húgysav sója (nátrium-urát) nem ürül ki, koncentrációja megemelkedik a vérben, majd kristályok formájában kirakódik.

A Johns Hopkins Egyetem orvosi karának kutatói szerint az ABCG2 jelű gén irányítja egy fehérje képződését, amely a húgysav sejtekből való eltávolításában játszik szerepet. Kutatásuk során kísérleti állatmodellt, génmódosított békapetesejteket vizsgáltak. Anna és Michael Kottgen kutatásvezetők szerint a szóban forgó gén hibája okozhatja az anyagcserezavart az európai eredetű betegek mintegy tíz százalékánál.

A kutatók úgy vélik, az újonnan megtalált gén és fehérje a gyógyszerkutatás reménykeltő célpontja lehet. Az új stratégia szerint ahelyett, hogy a húgysav termelődését próbálnák csökkenteni például szigorú étrenddel, a vegyület kiválasztását, vérből való eltávolítását gyorsító szer készülhet – olvasható az EurekAlert című tudományos portálon.

MTI

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink