Betegségek kockázatának prognózisa genetikai alapon: a Tapestry vizsgálat eredményei
Több mint 100 ezer személy DNS-ének elemzésével készült el a világ legnagyobb exom-adatbázisa.
A Mayo Clinic Proceedings folyóirat decemberi számában jelent meg az intézet kutatóinak beszámolója a Tapestry vizsgálatról, amelyben olyan fehérjéket kódoló géneket elemeztek, amelyek kulcsfontosságú szerepet játszanak bizonyos betegségek kialakulásában. A dr. Konstantinos Lazaridis vezetésével végzett vizsgálatban több mint 100 ezer különböző hátterű résztvevő DNS-ét elemezték a patogén és valószínűsíthetően betegséget okozó genetikai variánsokra összpontosítva, amelyek három konkrét betegséggel asszociálhatók: az örökletes emlő- és petefészekrák szindrómával, a Lynch-szindrómával és a familiáris hiperkoleszterinémiával. Az eredmények azt mutatták, hogy a résztvevők 1,9%-a – közel 2000 ember – hordozott legalább egy olyan genetikai variánst, amely növelheti az említett betegségek kockázatát. Figyelemre méltó volt ugyanakkor, hogy a kimutatott variánssal rendelkezők mintegy 65%-ának nem volt ismert korábbi személyes kórtörténete vagy családi anamnézise a betegségekkel kapcsolatban.
Sok résztvevő számára, akiről kiderült, hogy genetikai variánst hordoz, az információ igen fontos volt: néhányan proaktív lépéseket tettek, például korai szűrővizsgálatokon vagy megelőző műtéteken vettek részt, ami egyes esetekben a rák korai felismeréséhez vezetett, vagy csökkentette a jövőben potenciálisan kialakuló szívbetegség kockázatát.
“A Tapestry tanulmány következményei igen jelentősek” – fejtette ki dr. Lazaridis. “Miközben új információkkal szolgál és átalakítja a személyre szabott orvoslás gyakorlatát, új mércét állít fel arra vonatkozóan is, hogyan lehet nagyszabású, decentralizált orvosi kutatásokat végezni egy egyre inkább digitalizálódó világban.”
Az eredmények mellett csaknem ugyanilyen fontos az is, hogyan valósulhatott meg maga a vizsgálat. A Tapestry vizsgálat a Mayo Clinic eddigi legnagyobb decentralizált vizsgálata, ami azt jelenti, hogy a vizsgálatot távolról, elektronikus kapcsolatfelvétellel nyert beleegyezés révén végezték, a nyálmintákat pedig a betegek saját maguk szolgáltatták az otthonaikba küldött mintavételi készletekkel. Erre azért volt szükség, mert a vizsgálat 2020 elején, a Covid-19 alatti lezárások idején indult, így nem volt lehetőség arra, hogy a résztvevőktől a vizsgálóhelyeken vegyenek mintákat. A vizsgálatban való részvételre felkért 1,3 millió emberből végül több mint 100 ezer beleegyezését sikerült beszerezni pandémiás környezetben, igen rövid idő alatt.
Az exom-szekvenáláshoz szükséges DNS kivonásában a Mayo Clinic mindhárom kampusza – Minnesotában, Arizonában és Floridában – részt vett, és az exom-szekvenálás során közel 20 ezer gént elemeztek. Ez a genetikai feltáró vizsgálat olyan örökletes állapotokra összpontosított, amelyek a BRCA1 és BRCA2 génekkel asszociálhatók. A Centers for Disease Control and Prevention adatai szerint az ezen gének patogén variánsaival rendelkező nőknél nagyobb a valószínűsége a mell- és petefészekrák kialakulásának, míg a BRCA1 és BRCA2 mutációkkal rendelkező férfiaknál a mellrák fokozott kockázata és a prosztatarák potenciálisan megnövekedett kockázata áll fenn. A tanulmányban vizsgálták továbbá a Lynch-szindrómát, amely növeli a vastagbél- és méhrák kockázatát, valamint a családi hiperkoleszterinémiát, amely a korai szívbetegségek, a szívinfarktus és a stroke kialakulására gyakorolt hatásáról ismert.
A vizsgálat legnagyobb eredménye, hogy a résztvevőkre jellemző genetikai információkat a jövőben integrálhatják a résztvevők egészségügyi adatai közé, hogy a jövőbeni orvosi döntésekhez szolgáljanak támpontként, például személyre szabott beavatkozások és rendszeres egészségügyi szűrések elvégzéséhez. A résztvevők egészségügyi ellátására gyakorolt hatása mellett a Tapestry tanulmány másik jelentős eredménye egy átfogó genetikai adattár létrehozása. Ez a kiterjedt adatbázis értékes forrássá vált a Mayo tudományos közössége számára: máris 118 kutatási célú kérelem érkezett, amelyekre válaszul eddig több mint 1,1 millió exom-adatkészletet osztottak szét az érdeklődő kutatók között. Ez az adattár támogatja a folyamatban lévő egyéni projekteket, és elősegíti az együttműködésre épülő környezetet, ahol a kutatók kicserélhetik ötleteiket és eredményeiket, hogy újabb áttöréseket érhessen el az orvostudomány különböző területein.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Largest-ever exome study offers blueprint for biomedical breakthroughs
Irodalmi hivatkozás:
Lorelei A. Bandel et al, Mayo Clinic Tapestry Study, Mayo Clinic Proceedings (2024). DOI: 10.1016/j.mayocp.2024.08.005