hirdetés
2024. december. 22., vasárnap - Zéno.
hirdetés

 

Az okos emberek tovább élnek

Az intelligencia és az élettartam közötti korreláció olyan jelentős, mint a dohányzás ellentétes, élettartamot rövidítő hatása. Mi a pozitív összefüggés oka?

Az egyik lehetséges magyarázat szerint – írja a Scientific American az okos emberek idegrendszere integráltabb, ezért nem csak az IQ-teszteken teljesítenek jobban, hanem a környezeti kihívásokra is ügyesebben reagálnak.

Gro Amdam, az Arizonai Állami Egyetem kutatója méheken tesztelte az ötletet (a méheket gyakran használják a tanulást vizsgáló neurobiológiai kísérletekben, írja Kirsten Traynor, a kutatásról beszámoló cikk szerzője). A vizsgálat során a méheket klasszikus pavlovi kondicionálás révén megtanították, hogy egy szagot élelmiszerrel társítsanak, és azonosították a gyorsan, illetve a lassan tanulókat. Az öregedést úgy modellezték, hogy az állatokat magas oxigéntartalmú környezetbe helyezték, azaz metabolikus stressznek tették ki, aminek kapcsán a felszabaduló szabad gyökök korai öregedést váltottak ki – a korábban jobb tanulónak bizonyuló méhek azonban szignifikánsan tovább éltek.

Amdam magyarázata szerint a stresszkezelő képesség az idegrendszer integritásának összetevője lehet; a nagyobb rugalmasság hozzájárulhat a magasabb IQ-hoz és a hosszabb élettartamhoz egyaránt. Ha a tudósok meg tudják fejteni, hogy mi van ezeknek a biológiai különbségeknek a hátterében – teszi hozzá a Scientific American cikkírója –, arra is képessé válnak, hogy kompenzálják a veleszületett hátrányokat: mindenkinek segíthetnek hosszabb életet élni.

(forrás: MedicalOnline)

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink