Azok a nők, akik hétéves korukban vékonyak voltak, nagyobb emlőrákkockázatnak vannak kitéve a menopauza után, ráadásul érzékenyebbek egy veszélyesebb tumortípusra – közölték svéd kutatók tanulmányukban.
A Karolinska Intézet kutatói 2818 emlőrákos és 3111 egészséges nő adatait elemezték vizsgálatukban.
Mint Jingmei Li vezető kutató elmondta, „az erőteljesebb testtípus hétéves korban összefüggésben volt a menopauza utáni emlőrák kisebb kockázatával”. A kutatókat meglepte az elemzés eredménye, mert a nagy születési súly, valamint a felnőttkori túlsúly – mint korábbi vizsgálatok kimutatták – növeli az emlőrák valószínűségét.
A mostani kutatás szerint a hétéves korban mért alacsony testtömegindex (BMI) növelte a veszélyesebb, úgynevezett ösztrogénreceptor-negatív típusú tumorok előfordulását is.
Valamelyest gyengíti a következtetéseket az, hogy a személyek hét éves kori testtömegindexét annak alapján állapították meg, hogy hogyan emlékezett a személy, azaz hogy kilenc különböző BMI-jű gyereket ábrázoló piktogramból melyiket tartotta gyermekkori testalkatára jellemzőnek.
A tanulmányt a Breast Cancer Research című szakfolyóirat online kiadásában tették közzé.
Popovics Péter a családjával együtt 10 évet élt Japánban, és Yokohamában (Fukushimától 180 km-re) élte át a 2011 márciusi történelmi földrengést, melynek következményei gyökeresen megváltoztatták mindannyiuk életét. Az emlékirat egyrészt a szerző gyerekeinek nyújt magyarázatot a család gyökereire, másrészt pedig feldolgozza családjuk azon megpróbáltatásait, melyekre a fukushimai atomerőműbaleset következtében az események sodrása nem adott lehetőséget. A könyv központi része a földrengés napjától számítva napi bontásban mutatja be a katasztrófa kibontakozásával párhuzamosan a velük történteket mindaddig, amíg el nem hagyták Japánt.
Nyelv: magyar...