A polifenolok pozitív hatásai az egészségre
Kínai kutatók egy nagy irodalmi áttekintés keretében a polifenolok fogyasztásának egészségügyi előnyeit mutatta be.
A Nutrients folyóiratban szeptember 29-én jelent meg a Shanghai University kutatóinak cikke, amelyben azt vizsgálták, hogy az étrendben található polifenolok milyen hatással vannak az öregedési folyamatokra. Az eredmények szerint a polifenolok fogyasztása antioxidáns tulajdonságaiknak köszönhetően igen előnyös, hasznuk leginkább az öregedésgátlás és az agy védelme területén jelentkezik, ez pedig új terápiák és étrend-kiegészítők kifejlesztését teheti lehetővé az öregedéssel összefüggő betegségek megelőzésére, egyúttal csökkentheti a gyógyszerfelhasználást is.
A világszervezetek, például a Világbank és az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint 2022-re 727 millió ember, vagyis a világ népességének 9,3%-a lesz 65 éves vagy annál idősebb. Ahogy az emberek öregszenek, úgy nő az anyagcserezavarok, a neurodegeneráció és a rák kockázata, amit a megfelelő környezet, az életmód vagy genetikai tényezők mérsékelhetnek. A várható élettartam növekedésével fontos, hogy megtaláljuk az öregedés lassításának módjait és javítsuk az idősek általános egészségi állapotát, életminőségét. Egyes gyógyszerek ígéretesnek mutatkoznak az öregedés jellemzőinek, például a krónikus gyulladásnak a kezelésére. A természetben előforduló vegyi anyagok, például a növényi eredetű élelmiszerekben, így a teában, gyümölcsökben, zöldségekben és vörösborban található polifenolok jelentős gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatást mutatnak. Védelmet nyújthatnak az oxidatív stresszel szemben, erősíthetik az immunműködést, az anyagcserét, a bélrendszer egészségét és a kognitív funkciókat, csökkentve a rák, a neurodegeneratív betegségek és a szívbetegségek kockázatát.
A polifenolok élettartam-hosszabbító hatása elsősorban a mitokondriumok egészség-megőrzésének és a gyulladás visszaszorításának tulajdonítható. A mitokondriális diszfunkció összefügg a neurodegeneratív és a daganatos betegségek kialakulásával, de az olyan polifenolok, mint a kvercetin és a rezveratrol védelmet nyújtanak ezekkel a folyamatokkal szemben, mivel segítik a károsodott mitokondriumok regenerációját.
Az öregedés másik aspektusa az autofágia, vagyis a régi vagy sérült sejtalkotók lebontásának és újrafelhasználásának folyamata. Ennek a képességnek a kor előrehaladtával történő elvesztése különböző betegségekhez vezethet, de a polifenolok képesek az autofágiát indukálni, támogatva a sejtek egészségét a sérült fehérjék és szervrészek kiürítésével, ezáltal mérsékelve a fehérjeaggregátumok képződését és a neurodegeneratív betegségek kialakulásának kockázatát. Emellett a polifenolok a DNS javításával és a genom stabilitásának fenntartásával védelmet nyújthatnak a genetikai károsodások ellen.
A krónikus gyulladás az öregedés másik tünete, és olyan betegségek kialakulásában játszik szerepet, mint a neuroinflammáció és az osteoarthritis. Mivel a polifenolok gyulladáscsökkentő tulajdonságai csökkentik az oxidatív stresszt és a gyulladást, a már fennálló gyulladásos betegségek tüneteinek enyhítésében is használhatók.
A kutatóknak a szakirodalmi áttekintés készítése során sikerült izolálniuk bizonyos polifenolokat, amelyek késleltethetik az öregedést és segíthetnek az időskori betegségek kezelésében. Az egyik ilyen vegyület az ellagsav, egy olyan polifenol, amely a dióban, a málnában és a gránátalmában található. Neuroprotektív, gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik. A bélben zajló folyamatokkal kölcsönhatásba lépve az ellagsav egy urolitin-A nevű anyagot képez, amely elősegíti a mitokondriumok egészségét. Idős emberek körében végzett klinikai vizsgálatok kimutatták, hogy az urolitin-A javítja az izmok egészségét és a mitokondriumok aktivitását.
Egy másik fontos polifenol a galluszsav, amelyet a diófélékben, a szőlőben és a gránátalmában azonosítottak. A kollagéntermelés serkentésével fokozza a bőr rugalmasságát és csökkenti a ráncokat, potenciálisan visszafordítva az öregedéssel járó folyamatokat.
Eközben a rutin, amely a hajdinában és a citrusfélékben van jelen, egereknél és gyümölcslegyeknél bizonyítottan meghosszabbítja az élettartamot azáltal, hogy csökkenti a gyulladást és az öregedő sejteket veszi célba. Embereknél az oxidatív stressz csökkentésével véd a 2-es típusú cukorbetegség ellen, és védi a szív- és érrendszer egészségét a környezeti szennyeződésektől.
A brokkoli, az alma, a bogyós gyümölcsök és a hagyma egy erős antioxidánst tartalmaz, a kvercetint, amely csökkenti az oxidatív stresszt és a gyulladást, javítja a bőr egészségét, célba veszi az időskori szövetkárosodásokat.
A szamóca és számos más gyümölcs fiszetint tartalmaz, amely átjut a vér-agy gáton, javítja a kognitív funkciókat és megelőzi az időskori neurodegeneratív betegségeket. A fiszetin az öregedő bőrsejtek eltávolításával javítja a bőr egészségét is.
Az antioxidáns hatású polifenolok másik fontos csoportját az antociánok alkotják, amelyek a málnában, az áfonyában és más bogyós gyümölcsökben találhatók, és amelyek megőrzik az erek egészségét, támogatják a csontok szilárdságát és megelőzik a rákos betegségek kialakulását. Az oxidatív stressz csökkentésével és az autofágia serkentésével segítik elő az egészséges öregedést.
A vizsgálatok azt mutatják, hogy a polifenolok kritikus szerepet játszanak az öregedés és a betegségek elleni küzdelemben a mitokondriumok működésére, a DNS egészségére, a genomstabilitásra, a gyulladásra és az autofágiára gyakorolt hatásaik révén. A polifenolokban gazdag élelmiszerek beépítése az étrendbe óriási előnyökkel járhat az egészség és a hosszabb élettartam szempontjából, miközben csökkentheti a gyógyszeres beavatkozásoktól való függőséget.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Plant polyphenols: The secret to living longer and healthy aging?
Dietary Polyphenols as Anti-Aging Agents: Targeting the Hallmarks of Aging
Irodalmi hivatkozás:
Liu, Y., Fang, M., Tu, X., Mo, X., Zhang, L., Yang, B., Wang, F., Kim, Y., Huang, C., Chen, L., Fan, S. (2024) Dietary Polyphenols as Anti-Aging Agents: Targeting the Hallmarks of Aging. Nutrients. doi: 10.3390/nu16193305. https://www.mdpi.com/2072-6643/16/19/3305