A Helicobacter áll a Parkinson-kór hátterében?
A gyomorfekélyért felelős baktériummal, a Helicobacter pylorival való fertőzöttség kapcsolatba hozható a Parkinson-kór kialakulásával - idézte amerikai kutatók megállapítását a BBC.
- Génterápia Parkinson-kórban
- A GSK az IPX066 Parkinson-ellenes szer fázis III vizsgálatának pozitív eredményeiről számolt be
- Új módszer az Alzheimer- és a Parkinson kór kezelésére
- A Helicobacter pylori-fertőzés alacsony vas-szintet okoz
- Helicobacter pylori eradikáció
- Helicobacter pylori fertőzés kezelése
- Hét tudnivaló a baktériumokról
A Louisianai Állami Egyetem munkatársai egérkísérleteikről az Amerikai Mikrobiológiai Társaság tudományos találkozóján számoltak be.
Traci Testerman és kutatócsoportja középkorú - 55-65 éves embereknek megfelelő - egereket fertőzött meg Helicobacter baktériummal. Az állatok hat hónappal később Parkinson-kórhoz hasonló tüneteket mutattak: kevesebbet mozogtak és csökkent agyukban a dopamin szintje. Ugyanezek a változások fiatal egereknél nem következtek be, amiből a kutatók arra következtetnek, hogy az idő múlásával nő a Parkinsonnal szembeni esendőség.
"Megállapításunk azt sugallja, hogy a Helicobacter pylori fertőzés jelentős szerepet játszhat a Parkinson-kór kialakulásában embereknél" - mondta Testerman.
A kutatók úgy vélik, hogy mivel a betegség tüneteinek jelentkezésekor az idegsejtek egy része már elpusztult, ezért a baktérium eltávolítása ebben a stádiumban már nem javítaná a páciens állapotát.
Dr. Kieran Breen, a brit Parkinson Társaság kutatási igazgatója, elmondta: "Úgy véljük, a betegséget valószínűleg együttesen okozzák a környezeti tényezők, és az egyén genetikai hajlama annak kialakulására."
A szakember óvatosságra int, mivel mint mondta, van rá némi bizonyíték, hogy a baktériumok megakadályozzák a Parkinson-kór kezelésére használt gyógyszer (levodopa) felszívódását, de nincs erős bizonyíték arra, hogy azoknál az embereknél, akik Helicobacter pylorival fertőzöttek valójában nagyobb valószínűséggel alakul ki Parkinson-kór.
Hozzátette: "A jelenlegi tanulmány érdekes, és arra utal, hogy a baktériumok toxint szabadíthatnak fel, amely talán megöli az idegsejteket."