A gyermekkorban belélegzett szennyezett levegő hosszú távú hatásai
Az Edinburgh-i Egyetem kutatói új összefüggéseket tártak fel a gyermekkori légszennyezés és a későbbi életkorban kialakuló demencia között, írja a Portfolio.
Egy 2022-es brit kormánybizottsági jelentés 69 kutatás áttekintése után arra a következtetésre jutott, hogy a légszennyezés valószínűleg felgyorsítja az időskorban jelentkező kognitív hanyatlást és növeli a demencia kockázatát.
A kutatók egy 2004-ben indult, az agy és az öregedés témakörében végzett vizsgálat adatait elemezték. A tanulmányba több mint 1000, 1936-ban született, Edinburgh környékén felnőtt személyt vontak be. A résztvevőket 70 éves koruktól kezdve háromévente vizsgálták. 2019-re a csoport 17%-ánál, azaz körülbelül minden hatodik embernél diagnosztizáltak demenciát.
A kutatók következő lépésként rekonstruálták a résztvevők gyermekkori környezetének légszennyezettségi adatait. Az eredmények, bár nem érték el a teljes statisztikai szignifikanciát, több érdekes mintázatot is mutattak.
A legerősebb összefüggés az 1936-os légszennyezés és a későbbi demencia, köztük az Alzheimer-kór kockázata között mutatkozott. Ebben az időben a vizsgálatban résztvevők még magzati korban voltak vagy egy évnél fiatalabbak, írja a Portfolio.