A folsav prosztatarákra hajlamosíthat?

A folsav számos multivitamin-készítményben megtalálható, és régóta tudjuk, hogy a fogamzás és a terhesség időszakában szedve mérsékli a velőcső-záródási rendellenességek előfordulását. Korábbi tapasztalatok azt jelzik, hogy a folsav szerepet játszhat a szív- és érrendszeri betegségek kivédésében, és közrehathat a colorectalis polypok megelőzésében is. Az utóbbi kapcsolat feltárására indult Aspirin/Folate Polyp Prevention Study (AFPP) fő megállapításán túl – mely szerint az aszpirin csökkenti, míg a folsav növeli a többszörös polypok előfordulási gyakoriságát – úgy tűnik, hogy napi 1 mg folsav rendszeres szedése mellett csaknem háromszor annyi prosztatarák alakul ki, mint a folsavat nem szedő személyek körében.
Az 1994 és 2006 között lefolytatott és a Journal of National Cancer Institute internetes oldalán most közzétett vizsgálat másodlagos analízisébe 643 férfit vontak be, akik véletlen besorolás alapján napi 1 mg folsavat vagy placebót kaptak. Tíz év elteltével az előbbi csoportban 9,7 százalékos, míg a placebocsoportban mindössze 3,3 százalékos volt a prosztatarák aránya.
A vitaminpótlás és a prosztatarák közötti összefüggés csak a szintetikus vitaminkészítmények szedésekor tűnt ennyire egyértelműnek; az étrendi eredetű folsavbevitel, illetve a plazma folsavszintje függetlennek mutatkozott a tumor kockázatától. Bár a mostani eredmények újabb adalékkal egészítik ki, de nem segítenek tisztázni a folsav és a prosztatarák közötti esetleges kapcsolatra vonatkozóan eddig összegyűlt, meglehetősen ellentmondásos adatokat. A korábbi vizsgálatok némelyike ugyanis azt jelezte, hogy mind a táplálékban található, mind pedig a vitaminkészítmények formájában bevitt folsav csökkenti a prosztatarák veszélyét, más szerzők szerint a folsav e szempontból közömbös a szervezet számára, míg megint mások úgy vélik, hogy e vitamin jelenlétében gyakoribb a prosztata daganatos megbetegedése.
A kutatók felvetik, hogy csupán véletlen egybeesésről lehet szó, ezért további kutatásokat tartanak szükségesnek, melyek során azt is vizsgálni kell, hogy a természetes és a mesterséges eredetű folsav miért befolyásolja eltérő módon a prosztatarák kialakulásának valószínűségét.