hirdetés
2025. február. 04., kedd - Ráhel, Csenge.
hirdetés

 

A DNS összes építőelemét megtalálták az űrben

Ismét közelebb kerültünk ahhoz, hogy megértsük, hogyan alakult ki a földi élet, és mi történt a Naprendszerben annak korai időszakában, miután a múlt héten két elemzés is megjelent a Bennu nevű aszteroidáról vett por- és kőzetmintákról, írja a Telex.

A tanulmányok alapján az aszteroidán a földi élet kulcsának számító molekulák jelentős része megtalálható, az ott talált sókristályok pedig arra utalnak, hogy egykor sós víz lehetett az égitesten, amelyben ezek a molekulák reakcióba is léphettek egymással – olvasható a NASA honlapján.

„A NASA OSIRIS-REx nevű küldetése már most átírta azt, amit eddig tudtunk a Naprendszer kialakulásának történelméről” – mondta Nicky Fox, az amerikai űrügynökség tudományos küldetésekért felelős igazgatóságának társvezetője. Az OSIRIS-REx egy 2016 őszén fellőtt űrszonda, amely 2020-ban érte el a Nap körül keringő Bennut, amelyről az év októberében sikerült is mintákat begyűjtenie. Rajtuk kívül egyelőre csak a japánoknak sikerült hasonló, ők a Ryugu nevű aszteroidáról gyűjtöttek mintát a Hajabusza és a Hajabusza–2 űrszondákkal.

Az élet összetevőit a Ryugun is megtalálták, az OSIRIS-REx által gyűjtött, a Földre 2023-ban visszaérkező minták azonban a most megjelent elemzések alapján még ennél is jobb alapanyagnak bizonyultak. A Nature Astronomy szaklapban publikált tanulmányban a kutatók az élet alkotóelemeit keresték a mintákban, hogy jobban megértsék az eredetüket és a korai Naprendszer kémiai folyamatait. Ilyen szerves vegyületek a Földbe csapódott meteoritokban is megtalálhatóak, ám ezeknél a bolygónk bioszférájának való kitettség torzíthatja az eredményeket. A Bennuról vett mintáknál ez nem jelentett problémát, a vizsgálatok alapján pedig az aszteroidán szénből, nitrogénből és ammóniából is több volt, mint a Ryugun és a legtöbb meteoritban.

A kutatók a földi biológiában használt, a fehérjék alkotóelemeiként ismerhető 20 aminosavból 14-et azonosítottak. Azt az öt nukleobázist – citozin, guanin, adenin, timin, uracil – is megtalálták a mintákban, amelyekből a földi élőlényekben a genetikai információkat tároló és örökítő RNS és DNS összeállnak. A mintákban nagyon magas volt az ammónia koncentrációja is – megfelelő körülmények mellett a szintén azonosított formaldehiddel reakcióba lépve ebből lesz az aminosav, amelyből létrejönnek a fehérjék. Az, hogy ezek a vegyületek megtalálhatóak a Bennun, külön-külön nem újdonság, korábban is megtalálták már ezeket Földön kívüli objektumokban, de mind az öt nukleobázist még sosem azonosították egy űrből visszahozott mintában.

A teljes információ

(forrás: Telex)

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink