hirdetés
2025. július. 07., hétfő - Appolónia.
hirdetés

 

200 forintba se kerül az új diagnosztikai szenzor

Az Üzletem szerint a DNS-sel bevont elektródák hosszabb eltarthatóságot kínálnak, miközben az érzékelő gyártási költsége nem haladja meg az 50 centet (kb. 170 forintot).

Az amerikai MIT kutatói olyan olcsó, DNS-alapú elektrokémiai érzékelőket fejlesztettek, amelyekkel különböző betegségeket – például influenzát, HIV-et vagy rákos elváltozásokat – lehet kimutatni. Az elektródára erősített DNS egy CRISPR-alapú enzimmel együttműködve hoz létre elektromos jelet, amely megváltozik, ha jelen van a célmolekula, például egy rákos gén.

Az érzékelők egy egyszerű aranyfóliás elektródára épülnek, amelyet műanyaglapra laminálnak. A DNS-t egy tiol nevű, kéntartalmú molekulával rögzítik az elektródára, míg a rendszer Cas12 enzimet használ, amely – ha aktiválódik – szétdarabolja az elektródán lévő DNS-t. Ez megváltoztatja az elektróda által generált elektromos jelet.

Az érzékelők korábbi változataiban a DNS csak közvetlenül használat előtt került az elektródára, ugyanis gyorsan lebomlott. A kutatók aztán polivinil-alkohol (PVA) polimerrel vonták be a DNS-t, amely így rétegenként kevesebbe kerül, mint egy cent (34 forint). Ez a bevonat száradás után vékony védőfilmet képez az elektródán, és megóvja a DNS-t.

A kutatók kimutatták, hogy a bevonat legalább két hónapig megőrzi a DNS stabilitását, és akár 65 Celsius-fokos hőmérsékletet is kibír. Két hónap elteltével leöblítették a polimert, és az érzékelők továbbra is képesek voltak kimutatni a PCA3 nevű prosztatarák-gént, amit egy vizeletmintából szűrtek ki. A rendszer egyébként már most alkalmas rá, hogy különböző típusú mintákkal működjön, például vizelettel, nyállal vagy orr-torok váladékkal.

A teljes információ

(forrás: Üzletem)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink