Selmeczi: "Mindig mosolygok a zsaroláson"
Nagy siker, hogy a magánnyugdíjpénztári tagok kilencvenhét százaléka visszatért az állami pillérbe - nyilatkozta Selmeczi Gabriella miniszterelnöki nyugdíjvédelmi megbízott a Duna Televízió Hattól nyolcig című műsorában.
- A maradók eü-ellátás nélkül maradhatnak
- Kiskapu a nyugdíjrendeletben - érdemes maradni a magánkasszákban
- A Stabilitás azt javasolja a tagoknak, éljenek jogfenntartással
- Menni, vagy maradni?
- Selmeczi: Tudni kell, történt-e simlizés a pénztári vagyonnal
- Magán-nyugdíjpénztár: nem csak lenyúlják, de fenyegetőznek is
- Matolcsy: valóban lerombolják a kötelező pénztári rendszert
A kormánypárti politikus szerint megvannak az első jelei annak, hogy sikerül kitörni az országnak a rossz gazdasági helyzetből, és később a most kibontakozó nyugdíjrendszer egyre inkább fenntartható lesz. Azt mondta: nem zsarolta az állam a pénztártagokat a visszalépés kapcsán, sőt, számos kedvezményt felkínált a visszalépőknek.
Mivel az állami kezelésbe visszatérő pénztári vagyon egy részét az államadósság csökkentésére fordítják, minden egyes állampolgár válláról is óriási teher kerül le a nyugdíjvédelmi program következtében - hangzott az interjúban.
"A zsaroláson mindig mosolygok" - reagált egy kérdésre válaszolva a miniszterelnökimegbízott. "Miféle zsarolás az, amikor azt mondják a zsarolt félnek, hogy amennyiben van reálhozamod, az kiveheted? De nem elég, hogy kiveheted, nem kell utána sem adót, sem járulékot fizetni. Vagy milyen zsarolás az, ha azt mondjuk, hogy ha visszajössz az állami rendszerbe, a magánpénztárnál keletkezett veszteségedet kipótoljuk?" - érvelt Selmeczi Gabriella, megemlítve az örökölhetőségi elem megerősítését is.
Selmeczi megjegyezte: nemcsak megígérték és elkezdtek dolgozni rajta, hogy az állami nyugdíjrendszerben is mindeninek legyen egyéni számlája, hanem már 1998-ban, az első Orbán-kormány idején elkezdték a rendszer fejlesztését. "Azután 2002-ben ez is leállt, mint sok minden más jó dolog."
A nyugdíjvédelmi megbízott arról is beszélt, hogy a visszatérő vagyonból 530 milliárd forintot fordítanak a folyó nyugdíjak kifizetésére, ezzel megmentik a nyugdíjrendszert az összeomlástól; így a nyugdíjkassza egyensúlyba kerül. A további, visszakerülő pénzek pedig az államadósság csökkentésére mennek majd.
Miben áll a zsarolás?Aki most marad a magánnyugdíjpénztárban, és nincsen legalább tizenöt év szolgálati ideje, az egyszerűen nem kaphat saját jogú nyugellátást, még állami résznyugdíjat sem – hívták fel a figyelmet társadalombiztosítással foglalkozó, nevük elhallgatását kérő szakértők.... Ők nem lesznek jogosultak nyugdíjasként a másoknak ingyenes egészségügyi szolgáltatást igénybe venni, háziorvoshoz járni, kórházba menni. Ez az egyik – szándékolt vagy véletlen, figyelmetlenségből fakadó – következménye a magánnyugdíjrendszer felszámolására indított állami akciónak. Ők, ha a jelenlegi szabályok fennmaradnak, idős korukban vagy kifizetik a kórházi ápolás árát, vagy havonta befizetnek maguk után egy plusz díjat. A probléma abból fakad, hogy a hatályos törvények szerint egészségügyi ellátást idős korban az kaphat főszabályként, aki saját jogú nyugellátást (öregségi, rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjat), hozzátartozói nyugellátást (özvegyi nyugdíjat, árvaellátást, szülői nyugdíjat, baleseti hozzátartozói nyugellátást), illetve rehabilitációs járadékot kap. |