hirdetés
hirdetés
2025. január. 22., szerda - Vince, Artúr.
hirdetés

Gyógyszer 300 forint helyett 128 ezerért

A legnagyobb térítésidíj-csökkenés 61 százalékos, míg a legnagyobb növekedés 207 százalékos a mindennapi (normatív) gyógyszerek október elsején életbe lépő árváltozásai között. A Népszabadság elemzése szerint az általános orvosok által fölírható szerek közül mindössze 430 termék lesz olcsóbb, míg hétszázért biztosan többet kell fizetni, mint korábban.

Drasztikus változásra számíthatnak a súlyos betegek, mert az eddig háromszáz forintos dobozdíjért elérhető mintegy 1400 készítményből körülbelül ötszáznyolcvanért már jóval többet kell fizetniük, mint 300 forint. A közgyógyellátottaknak szűkül a térítésmentesen hozzáférhető szerek palettája. Az eddigi 5501 készítmény helyett a jövőben alig nyolcszázból választ számukra az orvos terápiát.

A változások miatt már a korábban fölírt receptek kiváltása előtt is érdemes tájékozódni az árakról. Az eddig elvben térítésmentesen, a gyakorlatban 300 forintos dobozdíjas szerek árai is okozhatnak meglepetéseket. Az egyik ilyen, extrém átváltozáson a prosztatadaganat egyik orvossága ment keresztül, amelynek dobozáért egy hét múlva háromszáz helyett már több mint 128 ezer forintot kérhetnek a patikában. De estek ki az említett csoportból az emlőrákra ható készítmények is, az egyik ilyen ára 13.823 forintra változott.

Egy másik, ma még 300 forintos dobozdíjas, a tudathasadásos betegek által használt gyógyszer, hatóanyag-tartalomtól függően, a havi adag 11.235 forinttól akár 43 ezer forintba is kerülhet mindez az újonnan bevezetett vaklicitnek köszönhető, amely jelentősen leszorítaná az árakat, főleg a generikus piacon.

Az egészségbiztosító által most először alkalmazott módszer – a kormány szándékai szerint – segítheti a Széll Kálmán Terv megvalósítását, amely a következő két évben a jelenlegi 300 milliárdos gyógyszerbüdzsét 180 milliárd forintra csökkentené. A vaklicit keretében a gyártóknak úgy kellett az egyes gyógyszerekre benyújtaniuk az új árakat, hogy nem ismerték konkurenseik tétjeit. Mivel azonban csak a legolcsóbb, illetve az attól öt százalékkal drágább kaphat azonos és kedvező támogatást, jelentősen megtizedelte a kedvező támogatású orvosságokat.

A teljes paletta csaknem tíz százalékát a korábbinál lényegesen olcsóbban adják a cégek a hazai biztosítónak, viszont a többi terméknél „óriási magasságokba is szállhattak” az árak – írja a Népszabadság. Az egészségbiztosító hivatalos kommunikációja szerint azonban nincs nagy baj, mert valamennyi hatóanyagcsoportban elérhető a korábbi áron vagy akár annál olcsóbb formája is a terápiáknak. Állítják: ha a betegek hajlandóak lesznek a generikumok (vagyis a lejárt szabadalmú, de az eredetivel azonos hatású orvosságok) közül a legolcsóbbat választani, akkor átlagosan negyedével olcsóbban is beszerezhetik orvosságaikat.

Danó Anna
a szerző cikkei

(forrás: Népszabadság )
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés