Bekerülhet a vérbe a napolajok hatóanyaga?
Klinikai tesztet végeztek a négy legelterjedtebb fényszűrő molekulával, és a JAMA-ban publikálták az eredményt, írja az Index.
Mostanra mindenki megtanulta, hogy napolajjal kell megvédeni magunkat a bőrrákot okozó káros napsugaraktól, de még a tudósok sem voltak teljesen képben azzal kapcsolatban, hogy miként hatnak ezek az anyagok az emberekre. Volt egy olyan sanda gyanú, hogy a bőrünkbe alaposan bedörzsölt anyagok a felületről beszivároghatnak a véráramba, és most bebizonyosodott, hogy volt ennek némi alapja, írja a lap.
Az UV-fénytől védő molekulák beszivárognak a testünkbe, és ez a folyamat néhány óra alatt lezajlik. A vizsgált hatóanyagok, az avobenzon, oxibenzon, oktokrilén, és a mexoril SX napokkal azután is kimutathatók voltak a vérben, hogy befejezték a naptej használatát.
Európában többféle hatóanyag van forgalomban, mint az USA-ban. Szakértők szerint az említett kémiai védőszerek közül az avobenzon a legbiztonságosabb, és arra kell még odafigyelni, hogy spray helyett válasszunk inkább krémet, hogy elkerüljük a fényvédő anyagok belélegzését. Főleg akkor, ha titán-dioxid hatóanyagú fizikai fényvédőt használunk. A cink-oxidot is a biztonságosabb védőszerek közt tartják számon.