Vizi E. Szilveszter: Vállalni kell a harcot a hatalommal szemben!
Az Indexnek Vizi E. Szilveszter, a Richter igazgatóságának elnöke, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnöke adott interjút.
(...) Hosszú évtizedek óta kutat, ezért van összehasonlítási alapja: milyen most a kutatói élet Magyarországon?
A kutatóélet mindig nehéz. Magyarországon ennek egyik oka, hogy bár forráshiányban dolgozunk, a probléma inkább az, hogy valamit felfedezni, majd elvinni a célig, hogy kézzelfogható, eladható termék legyen, roppant nehéz. Nincs megfelelő mértékű kockázati tőke a kutatásokban, hiányzik a gazdasági kultúránkból.
A minisztériumok tervszerűen gazdálkodnak, nem érzik az alapkutatások fontosságát, pedig a további kutatásokban csak ezekre lehet építeni.
A kockázati tőke hiánya miatt a zseniális magyar kutatók külföldre mennek, és az ottani eredményekért kapnak Nobel-díjat. Pedig higgye el nekem, tehetségekben hihetetlen termékeny a Kárpát-medence. Mi nagyon tehetséges nemzet vagyunk, és a világ kultúrájához és tudományához sokkal többet adtunk, mint amennyi a létszámunkból, a nemzeti jövedelmünkből következne.
Ha jól értem, akkor ön szerint nem most a legoptimálisabb Magyarországon kutatóként elhelyezkedni?
Ha így teszi fel a kérdést, akkor azt mondom, hogy az alapkutatásoknak célorientáltabbaknak kellene lenniük. Ezt támogatni kell, de csak akkor, ha konkrét célokat jelölnek ki. Nagyon fontos, hogy a kutatók megjelenítsenek egy célt, amely beleilleszkedhet például az ország fejlesztési területeibe. Nálunk A tudományban, valamint a művészetben nincs demokrácia, itt meritokrácia van, csak értékrendben lehet gondolkodni.
Az Operaházban teljesen mindegy, hogy a tenor jobb- vagy baloldali, egy dolog számít: a legjobb legyen. Ez a tudomány területén is hasonlóan működik. Ennek érvényt kell szereznie a Magyar Tudományos Akadémiának azzal, hogy világossá teszi a véleményét, amit nem szabad elhallgatni, mert az esetleg nem illik bele a mainstreambe, az éppen elfogadott nézetekbe. Mindig következetesen a minőséget kell képviselni. Ugyanakkor itt óriási hiba van a magyar értelmiségi elitben is.
Megtenné, hogy ezt bővebben kifejti?
Az emberi természet része a megalkuvás. A többség igyekszik alkalmazkodni, ám például az én tudományos eredményeim azért voltak lényegesek, mert szembementek az addig elfogadott tézisekkel, tagadta az akkori tankönyvi adatokat. Mivel szembementem a fősodorral, mindig nehézségbe ütköztem, de a mai értelmiségben ezt hiányolom. A harcot vállalni kell a hatalommal szemben. (...)
A teljes beszélgetést ITT olvashatja