Lépfene Oroszországban
Egy 12 éves gyermek halt meg ebben a betegségben, 72 embert megfigyelnek a járvány megakadályozása céljából.
A "szibériai fekélyként" is emlegetett betegséget korábban nyolc rénszarvastenyésztő nomádnál, köztük három gyereknél diagnosztizálták. A járvány megakadályozásának céljából 72 embert – köztük 41 gyereket – helyeztek kórházi megfigyelés alá.
A sarkkörhöz közeli jamali körzetben július 25-én karantént vezettek be, mert több mint 2300 rénszarvas hullott el lépfenében. A járvány megjelenésének oka szakemberek szerint a térségben szokatlanul meleg nyár, amelynek során a Jamal-félszigeten 35 fokot is mértek.
A lezárt övezetből 63 nomádot evakuáltak járványmentes területre. A "szibériai fekély" legutóbb 75 évvel ezelőtt, 1941-ben ütötte fel fejét a térségben.
A lépfene (antrax) egyes formáiban magas halálozási aránnyal járó fertőző betegség, amelyet a Bacillus anthracis nevű baktérium okoz. A lépfene leggyakrabban kérődzőknél fordul elő, de az embert is megfertőzi. Emberi érintkezés során történt továbbfertőződésre nincs ismert példa, korai szakaszában antibiotikummal gyógyítható.
A hidegháború idején több országban is előállítottak antraxot biológiai fegyverként. A Szalehandr (Moszkvától mintegy 2 ezer kilométerre északkeletre fekvő város) kórházában hétfőn elhunyt fiú a lépfene egy nehezen kimutatható, kizárólag bélbetegségként jelentkező változatába halt bele.