2025. január. 22., szerda - Vince, Artúr.
hirdetés
hirdetés

Lehet hatása a magyar egészségügyre az amerikai kilépésnek a WHO-ból?

Az egészségügyért felelős Belügyminisztérium nem érzi illetékesnek magát, hogy véleményt alkosson az ügyben, írja a Népszava.

– Az Egyesült Államok kilépése az Egészségügyis Világszervezetből (WHO) hatalmas öngól, mert a fertőző betegségek nem ismernek határokat, itt nem értelmezhető a külön út – mondta a lapnak Kemenesi Gábor virológus, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Virológiai Nemzeti Laboratóriumának vezetője. Donald Trump amerikai elnök bejelentését a virológus végtelenül káros politikai húzásnak tartja. Hozzátette: sajnálja, hogy a világ látszólag a szeparáció felé fordul, ez a járványoknak csak segítség. Arra a kérdésre, hogy milyen Magyarországot érintő következménye lehet a lépésnek, azt felelte: nem tudja a választ, de a globális egészségügyi programok finanszírozásának csökkenése a globális kockázat növekedést jelenti, azaz így közvetve mi is nagyobb rizikónak leszünk kitéve a fertőző betegségek terjedésekor.

A Belügyminisztérium nem érzi illetékesnek magát, hogy véleményt alkosson az ügyben.„Elektronikus úton a Belügyminisztériumhoz érkezett megkeresésére válaszolva tájékoztatjuk, hogy feltett kérdései megválaszolása nem tartozik a tárca illetékességébe” – közölte a Népszavával a Pintér Sándor vezetésével működő, egészségügyért felelős tárca.

A WHO nem pusztán az egyik erős finanszírozóját veszítheti el, de a kilépésével megszakadhat az amerikai járványügyi és betegség megelőzési hivatallal (CDC) valamint az élelmiszer és gyógyszerügyi hatósággal (FDA) is a kapcsolata. Mindkét intézménynek kulcsszerepe van a globális egészségbiztonság fönntartásában – írta a Science egy hete, amikor világ vezető tudományos folyóirata pontokba gyűjtötte, mivel járhat az amerikai kilépés. A cikk közvetlen következményként említette, hogy az amerikai járványügyi központ sem férhet majd hozzá a WHO által begyűjtött adatokhoz.

(forrás: Népszava)

cimkék

hirdetés

Könyveink