Középpontban az autizmus-spektrumzavar
Konferenciákkal, felvilágosító előadásokkal, prevenciós hatású játékokkal várják az érdeklődőket a héten az ország számos pontján a logopédia európai napja alkalmából, amelynek központi témája az autizmus-spektrumzavar.
A Magyar Logopédusok Szakmai Szövetsége Egyesület elnöksége közleményben idézte fel: a magyar logopédusok az Európai Unió mintegy 70 ezer szakemberével március 6-án ünneplik a logopédia európai napját, amelynek ajánlott aktuális témája ebben az évben az autizmus-spektrumzavar (ASD). Az Európai Logopédiai Szövetség (CPLOL) kezdeményezéséhez csatlakozva várják a logopédusok a kommunikáció és a kommunikációs zavarok iránt érdeklődőket konferenciákkal, felvilágosító előadásokkal, érzékenyítő programokkal, intézménylátogatási lehetőségekkel, prevenciós hatású kommunikációs, beszéd- és nyelvi játékokkal az óvodákban, általános iskolákban, középiskolákban, felsőoktatási intézményekben, művelődési házakban, alapítványoknál, ellátási ambulanciákon, az ország egész területén. Az országos kezdeményezéshez mind a 24 fővárosi pedagógiai szakszolgálat csatlakozott. A részt vevő intézmények listája, a fővárosi és a vidéki programok a Magyar Logopédusok Szakmai Szövetsége Egyesülete honlapján (www.mlszsz.hu) olvashatóak.
Az idei események közül kiemelték a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat XXII. Kerületi Tagintézménye csütörtöki, a kerületi logopédiai ellátás 50. évfordulóját ünneplő programját. Idén először rendeznek regionális, vidéki konferenciát a logopédia európai napjához kapcsolódóan, a pénteki tanácskozást a kőszegi logopédiai intézmény, a Dr. Nagy László EGYMI Beszédjavító Általános Iskola szervezi.
Remélik, a logopédia európai napjának hazai eseményei ráirányítják a figyelmet a hang, a beszéd, a nyelv zavaraira, azok megelőzésére, a terápiás lehetőségekre az érintettek társadalmi elfogadása, a logopédia szerepének megismerése érdekében.
Március 6-a 2004 óta a logopédia európai napja az Európai Unió Logopédusainak Állandó Bizottsága kezdeményezésére. Magyarországon 2012-től tartanak ezen a napon rendezvényeket, amelyek célja, hogy felhívják a figyelmet a kommunikációs zavarok sokféleségére és azoknak az egészségre, az életminőségre gyakorolt hatásaira, valamint a logopédiával kapcsolatos kérdésekre.