Költenek a brit hajléktalanok egészségére
A brit kormány felszámolná a hajléktalanságot, mentális egészségügyi segítségnyújtásra és a szerhasználat visszaszorítására is költenek.
Nagyszabású programot indít a brit kormány a hajléktalanság felszámolására Angliában. A hétfőn ismertetett tervek szerint 100 millió fontot fordítanak megelőzésre, a lakhatás javítására és egészségügyi kezelésekre, hogy 2027-re senki se legyen fedél nélkül. A hajléktalanok száma 2010 óta emelkedik, becslések szerint jelenleg 4750-en élnek az utcán Angliában.
A 100 millió fontból (36,3 milliárd forintól) 30 milliót fordítanak mentális egészségügyi segítségnyújtásra és a szerhasználat elleni küzdelemre, 50 millió fontot a lakhatás támogatására olyanoknak, akik készen állnak elhagyni a hajléktalanszállókat vagy a menedékeket, valamint létrehozzák specialisták – úgynevezett navigátorok – egy olyan hálózatát, amelynek tagjai szolgáltatásokhoz és ellátáshoz segítik az utcán élőket.
A stratégia elsődleges célja azonban megelőzni, hogy az emberek hajléktalanná váljanak – mondta a brit kormány helyi közösségekért felelős minisztere a BBC adásában. Jeremy Brokenshire emlékeztetett arra, hogy bonyolult okai vannak a hajléktalanná válásnak. – Senki sem akar az utcán lenni – fogalmazott, hozzátéve, hogy többet kell tenni a probléma megoldásáért.
Segítőszervezetek üdvözölték a bejelentést. Többen közülük fontos lépésnek nevezték a tervet, de szerintük nem fogja megszüntetni a hajléktalanságot. A legnagyobb nehézségnek a megfizethető lakások krónikus hiányát, az ingatlanbérlést övező súlyos bizonytalanságokat és a lakhatási támogatásokkal kapcsolatos problémákat nevezték. A kormány hét hajléktalan ellátó szervezet közreműködésével dolgozta ki a stratégiát. A szervezetek közös közleményükben hangsúlyozták, hogy a minisztériumok között átívelő további tervekre lesz szükség a hajléktalanság okainak megszüntetésére.
Az ellenzék legfőbb parlamenti erejét adó Munkáspárt viszont bírálta a programot, egyfelől azért, mert részben források átcsoportosításával valósul meg, másfelől pedig azért, mert szerinte elodázza a probléma megoldását. A Munkáspárt válságként jellemezte az egyre súlyosabb méreteket öltő hajléktalanságot.