Indul a „Millió lépés az iskoládért” őszi kihívása
Gyerünk, apukám!
A férfiak egészségére és megmozgatására koncentrál a Millió lépés az iskoládért kihívás őszi fordulója. A Gyerünk, apukám! elnevezésű kampány ezúttal is a Magyar Szervátültetettek Szövetsége és az Aktív Magyarország támogatásával valósul meg. A szeptember 23-tól induló program célja, hogy az ingyenesen letölthető Millió Lépés applikáción keresztül 11 héten át minél több férfit, apukát és nagypapát ösztönözzön aktívabb életmódra, miközben 100 szerencsés iskola nyerhet 1-1 millió forintot sporteszközök vásárlására.
Az őszi kihívás megújult felülettel és izgalmas új elemekkel várja a résztvevőket, ezúttal kiemelt figyelmet szentelve a férfiak egészségének és aktív életmódjának. Ez a fókusz nem véletlen: a statisztikák szerint a férfiak egészségi állapota és egészségtudatossága jelentősen elmarad a nőkétől. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a férfiak születéskor várható élettartama 73,4 év, szemben a nők 79,6 évével. Mindemellett a férfiak 65,2 százaléka elhízott vagy túlsúlyos, míg a nőknél ez az arány 51,9 százalék[1].
Az ország legnagyobb, mozgásra ösztönző programjában már számos rekord született. A kihívásban eddig több mint 408 ezren gyűjtöttek lépéseket. A tavaszi forduló 77 napja alatt a résztvevők összesen 64 milliárd lépést tettek meg. A kampány során 722 iskola hétszer is teljesítette az Országos Kékkör 2584 kilométeres távját. Idén a szervezők célja az, hogy felhívja a figyelmet a férfiak rosszabb egészségi állapotára és növelje a részvételi arányukat a programban. A kihívás idén új elemekkel is bővül. Az applikációra érkező napi edukációs üzenetekből minden héten online kvízt készítenek a szervezők, a kérdésekre helyesen válaszolók pedig szűrőprogramokon való részvételi lehetőséget és egyéb ajándékokat nyerhetnek.
Till Attila, az őszi kampány arca példamutatással igyekszik motiválni a résztvevőket: „Nekem sincs több időm, mint neked, elhiheted, ezért minden alkalmat megragadok, hogy mozogjak. Nem kell mindig nagy dolgokat csinálni. Elég, ha bringával jársz, gyalogolsz, lift helyett lépcsőzöl stb. Ráadásul így „zölden” közlekedsz, és ma már ez is rendkívül fontos!”
Gyerünk, apukám! – lépjünk együtt a férfiak egészségéért!
A Millió Lépés app 408 000 főt felölelő saját adatai azt mutatják, hogy míg 20 éves kor alatt a férfiak és a nők részvételi aránya azonos, az életkor növekedésével már kétharmad a női és csak egyharmad a férfi résztvevő.
Dr. Grózli Csaba, a Magyar Szervátültetettek Szövetségének (MSZSZ) stratégiai vezetője és orvosigazgatója hangsúlyozta: „Kevesebbet foglalkozunk a férfiakkal, a férfiegészséggel, általában néhány viccel elütjük ezt a kérdést. Van abban igazság, hogy a férfiak nehezen mozdíthatók, de talán a családjuk és a szeretteik kedvéért hajlandók kicsit jobban odafigyelni magukra, hiszen a férfi, az apa minta is a gyermek számára. Orvoshoz pedig nemcsak betegen kell menni, a megelőzés lenne a fontos".
A kihíváshoz csatlakozni az ingyenes Millió Lépés mobilapplikáció letöltésével lehet, amely több mint hatvanféle mozgásformát képes lépésszámmá alakítani. A verseny lényege változatlan: egy-egy iskola neve alatt minél több lépésszám gyűljön össze, miközben a versenyzők virtuálisan bejárják az Országos Kékkör teljes útvonalát.
Az őszi kampányban Varga Dominik máj- és veseátültetett tanuló és Till Attila műsorvezető mellett parasportolók, színészek és más meglepetésarcok is részt vesznek kihívóként, hogy minél többeket ösztönözzenek a mozgásra, az egészséges életmódra.
Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=hu.bss.milliolepes&pli=1
App Store: https://apps.apple.com/hu/app/milli%C3%B3l%C3%A9p%C3%A9s/id1578645374?l=hu
A Millió lépés az életért programot a Magyar Szervátültetettek Szövetsége indította el 2021-ben az egészséggel kapcsolatos tudnivalók és az aktív testmozgás népszerűsítésére. A szövetség 1998 óta működik 16 tagszervezet ernyőszervezeteként, és azért dolgozik, hogy a mintegy 1300, szervre váró és az 5450 hazai szervátültetett ember teljes értékű életet éljen. A szövetség tagjai küldetésüknek tekintik, hogy a szervátültetett és a szervre váró betegek hosszabb és minőségi életéért dolgozzanak, aktív és tudatos életet élő, egymást segítő közösséget alkotva.