2025. január. 08., szerda - Gyöngyvér.
hirdetés
hirdetés

Feltérképezik a magyar gyermekek életmódját

A következő generációk egészségének érdekében hamarosan reprezentatív, országos kutatási program indul hazánk legnevesebb orvosi egyeteme és egy civil szervezet összefogásával. A vizsgálatok mellett aktívan segítik majd a helyes életmód kialakítását, a résztvevők ingyenes előadásokon bővíthetik ismereteiket.

A felnőttkor küszöbén álló generáció életmódjáról szeretnének minél teljesebb képet alkotni azok a szakemberek, akik a 11-18 éves magyar fiatalok táplálkozását, fizikai aktivitását és mentális egészségét vizsgálják majd a következő hónapokban. Országszerte tizenegy településén az egyidőben zajló program keretében felsőtagozatos és középiskolás diákokat keresnek meg, hogy naplót vezessenek táplálkozásukról, és többféle kérdőív segítségével betekintést engedjenek többek között a szabadidős tevékenységükbe és alvási szokásaikba is.

Az alvási szokásokkal kapcsolatban a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikája tizennégy évvel ezelőtt végzett felmérést, a mostanihoz hasonló vizsgálat pedig nyolc évvel ezelőtt a TÉT Platform Egyesület vezetésével zajlott. Ezúttal azonban a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszéke is partnerként csatlakozik a programhoz, így lehetőség nyílik a mentális egészség felmérése mellett egy úttörő életmód-edukációs program elindítására is.

Prof. dr. Torzsa Péter tanszékvezető egyetemi tanár szerint a gyermekkori túlsúly, a helytelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód és az egyéb egészségkárosító szokások, például a dohányzás és az alkoholfogyasztás mind összefüggésbe hozhatók a későbbi szív-és érrendszeri, mozgásszervi betegségekkel, a 2-es típusú diabétesszel és az egyes daganatok kialakulásával. Ezért nagyon fontosnak tartja a most induló programot: „A krónikus betegségek megelőzését minél előbb érdemes elkezdeni, a legjobb, ha a tudatosság és a mozgás már gyermekkorban beépül a gondolkodásunkba és az életmódunk részévé válik. Ehhez azonban először látnunk kell a problémák gyökerét, hogy valódi segítséget nyújthassunk a helyes életvitel kialakításához. Most egyedülálló lehetőségünk nyílik arra, hogy részletesen megismerhessük a 11-18 éves fiatalok életmódját, és az edukációs foglalkozások során a leginkább kritikus tényezők alapján adhassunk valódi, jól használható tanácsokat.”

A Semmelweis Egyetem Családorvosi Mentorprogramjának orvostanhallgatói és családorvos rezidensei azokba az iskolákba látogatnak el, amelyek csatlakoznak a programhoz, és ingyenes konzultációs, edukációs előadást tartanak a diákoknak az egészséges életmódról, a mozgás fontosságáról és a táplálkozási ismeretekről.

A táplálkozási, alvási, sportolási, szabadidős szokások felmérésén túl a résztvevőknek lehetőségük nyílik személyre szabott állapotfelmérésre is, ahol a magasságuk és a súlyuk pontos mérése mellett egy innovatív eszköz segítségével az izom- és testzsírtömegüket is megállapítják a szakemberek, sőt a helyszínen vagy online egy dietetikussal is konzultálhatnak.

Antal Emese dietetikus, szociológus, a kutatást koordináló TÉT Platform szakmai vezetője szerint a projekt révén egyedülálló lehetőség nyílik meg a következő generáció vizsgálata szempontjából. „Korábbi kutatásunk kimutatta, hogy a magyar fiatalok alig feleannyi zöldséget, gyümölcsöt (260 g) fogyasztanak, mint az ajánlott napi fél kilogramm. Kilencből mindössze egy gyermek választja a teljes kiőrlésű gabonából készült termékeket a fehér lisztből készült kenyérféleségek helyett. Több zsiradékot fogyasztanak, mint amennyit a nemzetközi adatok egészségesnek tartanak, és a cukor-, valamint sóbevitelük is meghaladja a javasoltat. A jelenlegi kutatás és edukációs program az első lehetőség arra, hogy közel teljes képet alkossunk a fiatalok életmódjáról, annak szinte minden területét átfogva. Az adatokra támaszkodva pedig hatékony, a korosztályt megszólító edukációs projektek indulhatnak a közeljövőben – ezek tervezésében további segítséget jelentenek majd az életmód-oktatási szakasz tapasztalatai is.” 

A program a NETA Bölcsek Tanácsának támogatásával valósulhat meg. Révész Máriusz, a Miniszterelnökség Aktív Magyarországért felelős államtitkára szerint fontos, hogy megfelelő kutatások szerint szülessenek jó gyakorlatok a fiatalok aktivitásával kapcsolatban: „Ahhoz, hogy jó gyakorlatok és megfelelő módszerek szülessenek arról, hogyan is lehetne aktív életmódra buzdítani és elszakítani az okostelefonoktól a tényleg nem jó egészségügyi állapotban lévő fiataljainkat, szükség van előzetes felmérésekre. Sajnos, a mindennapi testnevelés nem hozott eredményt. A fiataloknak élményt kell adni, hogy megtapasztalják, mozogni, sportolni jó és buli, nem kötelező kínszenvedés! Ezért is indítottuk el már évekkel ezelőtt az Aktív Sulikezdés élménysport programcsomagunkat.”

A szervezők a szülők bevonását is fontosnak tartják, mert acsaládiminta mind a táplálkozás, mind a mozgás esetében fontos szerepet játszik a gyermekek életmódjának kialakulásában. A kutatás során ezért az ő véleményüket is kérdőívvel vizsgálják majd.

Az ingyenes edukációs előadásokra további iskolák jelentkezését várják a szervezők az This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. email címen.

(forrás: TÉT Platform Egyesület)

cimkék

hirdetés

Könyveink