2024. december. 24., kedd - Ádám, Éva.
hirdetés
hirdetés

Emberek millióit érintik az újabb járványhullám miatt elrendelt korlátozások Kínában

Emberek millióit érintik az újabb koronavírus-járványhullám megfékezésére bevezetett korlátozások Kínában, ahol a hatóságok a járványkezelés terén továbbra is ragaszkodnak a rendkívül szigorú, "zéró-Covid" néven emlegetett stratégiához. Nemzetközi hírek.

A hatóságok vesztegzárat rendeltek el a dél-kínai Sencsenben, miután egy nap alatt több mint hatvan, új fertőzést regisztráltak a mintegy 17,5 millió lakosú városban. Sencsen, ahol február vége óta próbálják megfékezni az omikron variáns terjedését, Hongkonggal határos és az ország egyik fontos technológiai és pénzügyi központja. A város teljes lakosságát három körben fogják tesztelni.

A hatóságok elrendelték, hogy a Sencsenben működő vállalatok függesszék fel tevékenységüket, vagy oldják meg munkavállalóik számára az otthoni munkavégzést. A felfüggesztés alól kivételt jelentenek az élelmiszer-ellátással és egyéb, nélkülözhetetlennek ítélt tevékenységgel foglalkozó vállalatok. Átmenetileg szüneteltették továbbá a buszok és a metró közlekedését, a város lakóit pedig felszólították, hogy csak a napi szükségletek beszerzésére hagyják el otthonukat.

Kína szárazföldi részén az elmúlt hét során az újonnan azonosított, belföldi fertőzésből eredő Covid-esetek napi száma a 2020-as, legelső járványhullám óta nem látott szintre emelkedett. Szombaton kiugróan sok, több mint háromezer, tünetekkel rendelkező fertőzöttet regisztráltak, akit az ország 16 tartományában, és négy nagyvárosában, köztük Pekingben és Sanghajban diagnosztizáltak.

A legtöbb, több mint 3000 új esetet az északkelet-kínai Csilin tartományban azonosították március eleje óta, és az ország többi részén regisztrált fertőzöttek jelentős részét is a csilini járványgóccal hozták összefüggésbe. Csangcsunt, a tartomány 9 millió lakosú székhelyét szombaton vonták vesztegzár alá. A városban új, 1500 férőhelyes átmeneti kórház létrehozása folyik a fertőzöttek kezelésére. A helyi hatóságok emellett további ötezer új kórházi férőhelyet ígértek a következő napokra.

Sanghajban arra kérték a lakosságot, hogy mondjon le minden halasztható utazást, és csak 48 órán belül készült, negatív eredményt mutató nukleinsavas vírusteszttel rendelkező utasokat engednek útra kelni, illetve a városba lépni. Vasárnaptól pedig felfüggesztették a városközi buszok közlekedését. Hasonló intézkedéseket vezettek be a kelet-kínai Csingtao városában is.

Pekingben az ország más részéről beutazók egy új korlátozás értelmében nem vehetnek részt csoportos összejövetelen az érkezésüktől számított hét napon át.

Kína 2020 márciusa óta korlátozta a nemzetközi utazásokat, csakis a legszükségesebbnek ítélt esetben kiadva belépésre feljogosító engedélyt külföldi állampolgárok, valamint kiutazási papírokat kínai állampolgárok számára. A nemzetközi járatok számát is jelentősen csökkentették, a külföldről beutazóknak pedig megérkezésüket követően 21 napos, szigorúan kontaktmentes karantént kell eltölteniük erre kijelölt szálláshelyeken.

Hongkong a koronavírus megjelenése óta a legsúlyosabb járványhullámmal küzd. A napi új esetek száma a múlt hét során több tízezer volt. A vasárnap jelentett, több mint 32 ezer új eset mérséklődést jelent az egy nappal korábbi, az 50 ezret is meghaladó adathoz képest. Az omikron variáns által okozott hullám túlterhelte a hongkongi egészségügyi rendszert, ezért a kínai szárazföldről küldtek munkásokat több ezer új férőhelyet biztosító átmeneti elkülönítőközpontok felépítésére.

*

Franciaországban a koronavírus-elleni oltás negyedik adagját hétfőtől kérhetik azok a nyolcvan éven felettiek, akik több mint három hónappal ezelőtt kapták meg a harmadik adagot. Ugyanekkor az előzetesen bejelentett menetrend szerint a tömegközlekedési járműveket és az egészségügyi intézményeket kivéve, mindenhol megszűnik a kötelező maszkviselés, és a kormány felfüggeszti az oltottsági igazolás bemutatásának kötelezettségét.

Jean Castex miniszterelnök a Le Parisien című napilap honlapján megjelent interjúban jelentette be, hogy a negyedik adag felvételét lehetővé teszi a kormány a kora vagy egészségi állapota miatt veszélyeztetett embereknek, s nekik a maszkviselést továbbra is ajánlja zárt helyeken vagy tömegben.

Annak ellenére, hogy az elmúlt napokban megállt a napi esetszám csökkenése, a kormány nem kíván változtatni a korlátozásokat érintő eredeti menetrenden, azaz a maszkviselési kötelezettség feloldásán és az oltottsági igazolás kötelező bemutatásának felfüggesztésén. "A (Macron államfő által a Covid-19 fertőzéssel kapcsolatos szakmai kérdések megválaszolására életre hívott) tudományos tanács úgy véli, hogy a napi esetszám emelkedését az omikron variáns BA2 alvariánsa okozza. Fertőzőbb, mint az eredeti omikron, de nem tűnik veszélyesebbnek", mondta a lapnak a kormányfő, kiemelve, hogy egyre csökken a nyomás az egészségügy ellátórendszeren. "A javulás a kórházakban és a magas átoltottságunk ösztönöz minket a korlátozások feloldására", hangsúlyozta a miniszterelnök, elismerve ugyanakkor, hogy a feloldásokhoz eredetileg meghatározott feltételek még nem mindegyike valósult  meg.

A kormány eredetileg akkor kívánta feloldani a korlátozásokat, amikor a súlyos betegek száma 1500 alá csökken. Ez a szám vasárnap még 1800 volt. A kórházi ápolásra szorulók száma (20 ezer) és az intenzív ágyakon fekvők száma azonban több mint hat hete folyamatosan csökken. A naponta regisztrált új fertőzöttek száma az elmúlt hét napban 63 ezer volt, míg az azt megelőző hét napban csak 52 ezer.

Az oltásra jogosultak csaknem 98 százaléka vette fel az oltás első és második adagját, amely a teljes társadalom nyolcvan százalékának felel meg, s 65 százalék már a harmadik adagon is túl van.  

A miniszterelnök közölte, hogy a kormány mostantól "a legveszélyeztetettebbek figyelemmel kísérésére" koncentrál. Ezért megnyitja a koronavírus elleni oltás negyedik adagjának felvételét a nyolcvan éven felettiek számára, akik fokozatosan veszítik el immunitásukat a fertőzéssel szemben.

Hétfőtől a három oltással érvényes oltottsági igazolást már nem kötelező felmutatni az ötvennél több főt fogadó nyilvános helyeken. Az egészségügyi intézményekben, azaz a kórházakban és az idősotthonokban a védettségi igazolás (oltási dokumentum vagy negatív teszt) bemutatása azonban érvényben marad. Maszkot pedig kizárólag az egészségügyi intézményekben és a tömegközlekedési járműveken kell még viselni.

Február vége óta a maszkot már csak olyan helyeken kellett viselni, ahol az oltottsági igazolás bemutatása nem volt kötelező (oktatási intézmények, üzletek, munkahelyek, hivatalok, bíróságok). Ezeken a helyeken hétfőtől a működtetők és a tulajdonosok dönthetik el, hogy kérik-e a maszkviselést. Az éttermekben, a sportlétesítményekben és a kulturális intézményekben (színház, mozi, múzeum) már két hete megszűnt a maszkviselési kötelezettség.

*

A világon 456 908 767 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma pedig 6 041 077 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint hétfő reggeli adatai alapján. Egy nappal korábban a világon 456 785 300 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 6 040 462 volt.  A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.

 

(forrás: MTI)

cimkék

hirdetés

Könyveink