2025. július. 09., szerda - Lukrécia.
hirdetés
hirdetés

Egy idegen civilizációnak a zenét és az ételeket mutatná meg először...

Tizenhat általános és középiskolás gyermek kérdezett a Nemzetközi Űrállómás (ISS) fedélzetén tartózkodó Kapu Tibor kutatóűrhajóstól szerdán a győri Moblilisben, a Széchenyi István Egyetem (SZE), a Mobilis Interaktív Élményközpont, valamint a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Csillagközi kapcsolatok napja elnevezésű programján.

A rendezvényen, amelyen mintegy háromszáz gyermek vett részt, tízperces kapcsolat jött létre a Mobilis és az ISS között egy egyesült államokbeli, marylandi földi állomáson keresztül, mivel az ISS akkor haladt el Észak-Amerika felett. A kapcsolat létesítése előtt Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos, a HUNOR program vezetője online tartott köszöntőjében azt hangsúlyozta, hogy történelmi pillanatban vagyunk, amikor Kapu Tibor személyében "egy kutatóűrhajós mérnök végez magyar elmék által kigondolt, magyar alkotók, kutatók, mérnökök által létrehozott kísérleteket, feladatukat, gazdagítva ezzel az egész magyar tudományos életet".

Kiemelte: a legfontosabb az, hogy kézzelfoghatóvá teszi és közel hozza mindenki számára azt, hogy Magyarország a tehetségek földje, ahonnan sokan tudtak már az emberiség javát szolgáló eredményeket felmutatni.

Lukács Eszter, az SZE nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese arról beszélt, hogy a felsőoktatási intézmény számára kiemelt fontosságú, hogy olyan tudást nyújtson a fiataloknak, amelyek túlmutatnak a hétköznapokon. Az űrkutatás, a technológiai innováció és a tudományos kíváncsiság mind olyanra területek, amelyek nem csak a jövő gazdasági fejlődését, hanem az emberiség közös jövőjét is alakítják. Kapu Tibor példája azt mutatja, hogy magyar kutatók, mérnökök és tudósok a világ élvonalában is megtalálják a helyüket. 

Horváth Zoltán, az SZE dékánja azt emelte ki, hogy az idei év utolsó negyedévében saját maguk által készített műholdat lövet fel az SZE, amellyel egy lézeres távközlési módot fognak tesztelni.

A gyermekek kérdéseire válaszolva Kapu Tibor elmondta, hogyan védekeznek a káros sugárzástól, hogy a felbocsátás előtt inkább izgatott volt, mert csúsztak két hetet és amikor az indító álláson voltak már, ott is volt olyan pillanat, amikor 13 másodpercre voltak attól, hogy elnapolják a startot. Beszélt arról, hogy a felszállás első nyolc és fél perce rendkívül zajos volt, viszont ez után olyan mély csend vette körül a személyzetet, amilyet még nem hallott. Az ISS viszont "kifejezetten nem csendes", mert a gépek folyamatosan mennek. Amikor a technológia már készen áll rá, szívesen csatlakozna egy Mars-expedícióhoz, az űrbe túrórudit vinne magával és álmodott már a családjáról, a személyzetről és a munkájáról is az ISS fedélzetén.

Kitért arra is, hogy reményei szerint az a munka, amit az ISS fedélzetén végez, segítségére lesz majd azoknak, akik a Földön végzik tudományos munkájukat.

Kapu Tibor meglátása szerint az űrben egyszer lesznek házi macskák, bár ő a kutyáknak jobban örülne és van az űrállomáson egy-két olyan hely, ahová néhány órára el lehet bújni. Egy idegen civilizációnak pedig a zenét és az ételeket mutatná meg először, mert tapasztalatai szerint e két dolog tudja a legjobban összehozni az embereket is.

A tízperces kapcsolást követően a gyermekek előadásokat hallgathattak meg és elvégeztek egy kísérletet is a felhajtóerővel kapcsolatban.

(forrás: MTI)

cimkék

hirdetés

Könyveink