Dr. Tóth Edit gyermekgyógyász főorvos kapta a Dr. Bugyi István Emlékérmet
36. alkalommal adták át a Dr. Bugyi István Emlékérmet 2025. április 15-én Szentesen, a Megyeháza Konferencia és Kulturális Központban. Az életműdíjat az idén Dr. Tóth Edit, a csecsemő és gyermekosztály osztályvezető főorvosa vehette át. Az ünnepséget tudományos ülés követte, amelyen a bél és az agy közötti összeköttetésről és a mesterséges intelligencia gyermekgyógyászatban betöltött szerepéről is hallhattak érdekességeket a jelenlévők.
A Dr. Bugyi István Emlékérmet 1988-ban alapították meg a szentesi kórházban a város hazai és nemzetközi szinten is elismert sebésze tiszteletére. A díjat az SZTE SZAKK Dr. Bugyi István Szentesi Multidiszciplináris Centrum (SZMC) azon orvosai kaphatják meg, akik munkájukkal, tudományos aktivitásukkal, az utánpótlás-nevelésben betöltött szerepükkel példát mutatnak. 2025. április 15-én rendezték meg a díjátadó ünnepséget Szentesen, a Megyeháza Konferencia és Kulturális Központban.
Az idén Dr. Tóth Edit főorvos, az SZTE SZAKK Dr. Bugyi István SZMC csecsemő és gyermekosztályának vezetője vehette át az életműdíjat Prof. Dr. Lengyel Csabától, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ elnökétől, Dr. Sümegi Viktóriától, az SZTE SZAKK orvosigazgató-helyettesétől, az SZMC centrumkoordinátorától és Dr. Papp Zoltán főorvostól.

– Ez a díj nem nekem szól, hanem az egész közösségnek és a kórháznak, hiszen egyedül semmire sem mennék. Ez egy egység, amelyben idáig el tudtunk jutni – mondott köszönetet Dr. Tóth Edit. Bevallotta, eredetileg diplomata pályára készült, de a történelem nem volt az erőssége. Nagymamája biztatta, hogy legyen belőle orvos, mert orvosokra mindig szükség lesz. – Amikor befejeztem az egyetemet, inkább manuális szakmát szerettem volna választani. Az első munkanapomon a salgótarjáni kórházban a főigazgató megkérdezte, hogy vagyok. Előadtam, hogy mi szeretnék lenni, ekkor azt mondta, „balra van a gyermekosztály”. Így lettem gyerekgyógyász, ő döntött ebben – tekintett vissza pályája kezdetére mosolyogva az ünnepelt.
A díjátadó ünnepség után tudományos ülést rendeztek, amely három előadásból állt. Elsőként maga a díjazott, Dr. Tóth Edit osztotta meg gondolatait Mikrobiom – a bél és az agy kapcsolata címmel. A bél folyamatosan kommunikál az aggyal, és a beleink állapota nagyban befolyásolja a közérzetünket – hangzott el. Minden élőlény saját mikrobiommal rendelkezik, ez összeköt minket környezetünk ökoszisztémájával. Az emberek mikrobiomja csupán 5 százalékban egyezik, tehát ez sokkal jobban jellemez egy egyént, mint a genetikája. A főorvos kifejtette, hogy a gyermek mikrobiomját az édesanyjától kapja az anyai hüvelyflórából. Ezért is nem mindegy, hogy hányan születnek császármetszéssel, hisz napjainkban látható, hogy a császármetszések számának növekedésével a krónikus betegségek is gyakoribbak. Dr. Tóth Edittől azt is megtudtuk, hogy a gyermek első három éve meghatározó, kihat a pszichoszociális fejlődésére az, hogy hogyan táplálták, mennyit foglalkoztak vele, hogyan biliztették.